Najchętniej wybierane projekty domów, to obecnie domy z poddaszem. Inwestorzy doceniają zalety okien dachowych, które zapewniają dwukrotnie większą ilość światła dziennego niż okna fasadowe o podobnych rozmiarach. Podejmując decyzję o rozmieszczeniu okien dachowych musimy pamięć o kilku zasadach. W małych pomieszczeniach najlepiej, aby okno dachowe było usytuowane centralnie, tak, aby słońce mogło oświetlać cały pokój. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Przy takim ułożeniu nawet przy tej samej ilości okien pomieszczenie będzie lepiej doświetlone. Ważne jest także usytuowanie okna względem strony świata. Przez okno dachowe skierowane na zachód przedostanie się do naszego pokoju mocne słońce, a okna wschodnie zapewnią bezpośrednie słońce o poranku. Ekspozycja południowa zapewnia stały dopływ światła przez cały dzień, a północna gwarantuje nieco słabsze i chłodniejsze promienie słoneczne.
Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Pamiętajmy, że wysokość montażu okna dachowego wpływa na wybór sposobu otwierania.
W ofercie firmy VELUX można znaleźć okna dachowe otwierane od góry, z klamką na dole, okna klapowo-obrotowe o podwójnym systemie otwierania, a także okna sterowane elektrycznie lub solarnie VELUX.
Nowoczesne przeszklone domy – jeszcze więcej światła i kontakt z otoczeniem
Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, projekty domów nowoczesnych z poddaszem uwzględniają najczęściej montaż okien dachowych w atrakcyjnych zestawach, czyli kilku okien obok siebie w pionie lub poziomie. Wtedy przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40% powierzchni podłogi. Najczęściej spotykanym zestawem są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie. Jednak najnowsze projekty domów z poddaszem proponują atrakcyjniejsze rozwiązania w postaci montażu kilku okien obok siebie i efektownym przedłużeniu przeszklenia, nawet do samej podłogi, za pomocą okien kolankowych. Takie rozwiązanie optycznie powiększa poddasze i pozwala otworzyć się na przestrzeń i piękne widoki. Okna kolankowe to także świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy złej pogodzie.
W przypadku łączenia okien w zestawy należy uwzględnić najważniejsze zasady: w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.