Zrównowazone budynki dla klimatu i zdrowia ludzi
VII edycja Barometru pokazuje, że jeden na czterech Polaków jest dotkniętych przynajmniej jednym zagrożeniem związanym z klimatem wewnątrz budynków, takim jak: wilgoć, grzyby, ciemność, zimno lub nadmierny hałas. Izolacja w okresie COVID-19 jedynie pogłębiła negatywne skutki takich warunków życia. Rola warunków mieszkaniowych jest naprawdę istotna i ma konkretny ekonomiczny wymiar.
W lutym br. przyjęta została „Długoterminowa strategia renowacji budynków”, która powinna stać się kompasem dla administracji państwowej, przedsiębiorców, samorządu lokalnego i obywateli w zakresie modernizacji użytkowanych budynków w kierunku niskoemisyjnym i efektywnym energetycznie. W raporcie prezentujemy jej główne założenia.
Zwracamy również uwagę na problem ubóstwa energetycznego, które obejmuje coraz większe grono użytkowników budynków w Polsce. Skala tego zjawiska będzie coraz większa, gdyż obecnie weszliśmy w trwałą tendencję zwiększonych kosztów energii, co przekłada się na znaczny wzrost wydatków i problemy z dopięciem budżetów domowych.
Jednym ze środków zaradczych, który powinien zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane, jest stopniowa ewolucja w kierunku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz zakrojona na szeroką skalę poprawa efektywności energetycznej budynków.
Raport zawiera wypowiedź Ministra Rozwoju i Technologii - Waldemara Budy, zaś partnerami Barometru są: UN Global Compact Network Poland oraz Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.