Okna dachowe VELUX produkowane są w Polsce i wykonane są z certyfikowanego drewna, pochodzącego ze zrównoważonych zasobów leśnych. Oznacza to szczególną troskę o zachowanie żywotności i bogactwa biologicznego lasu - na miejsce wyciętych drzew sadzi się i pielęgnuje nowe, aby nie uszczuplać naturalnych zasobów. Następnie drewno jest cięte i suszone w certyfikowanym tartaku i transportowane do fabryk i magazynów. Fabryki okien dachowych VELUX w Polsce zwracają szczególną uwagę na ograniczenie pokonywanego dystansu w transporcie, który przekłada się nie tylko na usprawnienie produkcji, ale także ograniczenie emisji CO2, poprawę warunków pracy i niższe koszty magazynowania komponentów. Wszystkie fabryki VELUX posiadają certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) - uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych wśród istniejących na świecie systemów certyfikacji zasobów leśnych lub PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), który umożliwia weryfikację pochodzenia drewna na każdym etapie jego przetworzenia. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości, trwałych i ekologicznych materiałów, cykl życia okna dachowego VELUX wynosi nawet 40 lat, co pozwala na duże oszczędności energii. Co więcej, ponad 90% części okna nadaje się do recyklingu na koniec jego okresu eksploatacji.
Zaletą drewna, z których wykonane są okna dachowe jest także jego naturalność. Drewno jest estetycznym i ciepłym materiałem, z którego można wyprodukować okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Dodatkowo okna dachowe VELUX pokrywane są naturalnych lakierem na bazie wody, co w istotny sposób ogranicza emisje zanieczyszczeń do atmosfery. To szczególnie istotna kwestia w domu ekologicznym – materiały wykonane na bazie plastiku mogą wydzielać toksyczne opary, dlatego przed wyborem produktów, upewnij się, z czego został wykonany.
Korzyści z inwestycji w ekologiczne rozwiązania to przede wszystkim niższe rachunki i życie w harmonii z naturą. Warto dołożyć kilka lub kilkadziesiąt procent na etapie projektu, budowy i zakupu materiałów, by w przyszłości korzystać z domu taniego w eksploatacji i zapewniającego maksymalny komfort mieszkańcom.