Jeśli zależy nam na korzystnym bilansie energetycznym powinniśmy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności i jednocześnie gwarantujące pozyskiwanie energii słonecznej, które pomogą nam obniżyć rachunki za prąd. W segmencie stolarki okiennej takim rozwiązaniem są trzyszybowe okna dachowe wykonane w specjalnej konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej Uw równy 1.1 (W/m2K) i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła. Na ich energooszczędność ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania cieplnej energii słonecznej mierzony współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej (g=0,55).
Jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za prąd wybierajmy rozwiązania, które zagwarantują nam szczelne połączenie okna z dachem, zapobiegające tworzeniu mostków termicznych. W tym celu warto skorzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych np. systemu ciepłego montażu VELUX BDX, który wraz z paraizolacją BBX chroni przed stratami ciepła i umożliwia prawidłowe połączenie okna z dachem.
Jak zadbać o komfort termiczny bez opłat za prąd?
Istotnym elementem wpływającym na komfort termiczny wnętrz są osłony zewnętrzne. Latem naturalnymi sposobami ochrony przed słońcem są rolety zewnętrzne lub markizy na okna dachowe, które zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, skutecznie minimalizując ilość wpadającego ciepła do pomieszczenia. Pozwalają one nawet na całkowitą redukcję zużycia energii na klimatyzację. Z rolet zewnętrznych będziemy korzystać także zimą, gdyż poprawiają one izolacyjność okna dbając o komfort termiczny na poddaszu domowników.
Nawyki a wysokie rachunki za prąd
Energooszczędność domu zależy także od naszych nawyków, dlatego warto korzystać z rozwiązań, które zwolnią nas z obowiązku pamiętania o czynnościach redukujących zużycie energii. Montaż zarówno okien dachowych, jak i rolet przyniesie oczekiwane korzyści, jeśli będziemy z nich aktywnie korzystać. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy osłony zewnętrzne podniesione. Latem przeciwnie – wychodząc z domu opuszczajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. Na ogół żyjemy jednak w pośpiechu i często zapominamy o wietrzeniu i kontroli klimatu w pomieszczeniach. W takim przypadku warto rozważyć zautomatyzowanie procesu zamykania i otwierania okien dachowych i rolet.