VELUX ArchiTips

Witaj w VELUX ArchiTips, miejscu stworzonym dla architektów przez architektów!

Znajdziesz tu merytoryczną wiedzę, która pozwoli Ci skuteczniej oferować optymalne rozwiązania swoim Klientom, spełniać ich oczekiwania funkcjonalne i estetyczne, a także zadbać o komfort i zdrowe warunki dla użytkowników obiektów, które projektujesz. W ramach przygotowywanych przez nas artykułów i merytorycznych ściągawek, a także materiałów video, poruszamy tematy związane ze zrównoważonym budownictwem, kształtowaniem zdrowych i komfortowych przestrzeni, prawidłowym doświetleniem pomieszczeń i optymalnym wykorzystaniem rozwiązań VELUX. Przybliżamy kwestie techniczne związane z prawidłowym montażem i doborem najlepszych rozwiązań, a także prezentujemy funkcjonalności narzędzi oraz programów do analiz i wizualizacji usprawniających pracę architekta.

Warto być na bieżąco - zachęcamy do subskrypcji newslettera i śledzenia naszego kanału!

Wskazówki

VELUX Daylight Talks – rozmowy o świetle dziennym

VELUX Daylight Talks to międzynarodowa seria darmowych wykładów online na temat wykorzystania naturalnego światła w architekturze, organizowana przez Grupę VELUX we współpracy z wybitnymi szkołami architektonicznymi na całym świecie. Światowej sławy architekci opowiadają o tym, jak wykorzystują światło dzienne w swoich projektach. Celem rozmów jest podzielenie się doświadczeniami i zainspirowanie architektów i studentów  architektury do rozważenia roli naturalnego światła i jego wpływu na ludzkie samopoczucie.

Rozmowy są organizowane przez Grupę VELUX we współpracy z poszczególnymi szkołami architektury i wspierane przez Międzynarodowy Związek Architektów (UIA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Do tej pory odbyło się 11 wykładów, m.in.  z prof. dr hab. inż. architekt Ewą Kuryłowicz, generalną projektant i wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates i kierowniczką Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Wyszystkie wykłady można obejrzeć tutaj:
https://www.daylightandarchitecture.com/daylight-talks/

Wywiad z Fuensantą Nieto

Jest założycielką hiszpańskiego biura architektonicznego Nieto Sobejano Arquitectos, była również profesorem na Universidad Europea w Madrycie. Prowadzi wykłady na temat architektury oraz jest członkinią w jury i sympozjach w różnych instytucjach na całym świecie. Od 1986 do 1991 roku była jedną z dyrektorek czasopisma architektonicznego ARQUITECTURA, wydawanego przez Colegio Oficial de Arquitectos de Madrid.

Rozmowę z Fuesantą Nieto, poprowadzi profesor i była dziekan, IE School of Architecture & Design w Madrycie, Martha Thorne. „Lightscapes" to refleksja nad metodami pracy biura architektonicznego Nieto Sobejano Arquitectos. Wspólną koncepcją łączącą wszystkie projekty, które są realizowane w biurze, jest światło dzienne.

Artykuły

Filmy

Rola światła dziennego i okien dachowych w nowoczesnym domu



Architekt Tomasz Głowacki z pracowni PAG Pracownia Architektury Głowacki podpowiada jak stworzyć doskonale doświetlony dom blisko natury na wymagającej działce. Dowiemy się, jak ważnym zadaniem w jego pracy jest zapewnienie użytkownikom budynków odpowiedniego komfortu świetlnego i dobrego klimatu wewnętrznego. 

Tomasz Głowacki opowiada o analizach doświetlenia wnętrz światłem dziennym przeprowadzanych na etapie przygotowania koncepcji, a także o znaczeniu kontaktu z otoczeniem i otwarciu się na otaczającą przyrodę. 

Dom na Biskupinie we Wrocławiu prezentowany w filmie jest doskonałym przykładem realizacji tych idei. Jego ważnym elementem jest drzewo usytuowane w centralnej części domu. W projekcie zwraca uwagę sposób wprowadzenia natury i światła dziennego do wnętrz oraz otwarcie strefy dziennej na otaczający ogród bez pozbawienia mieszkańców prywatności.

Jak obliczyć poziom natężenia światła w projektowanym pomieszczeniu?



VELUX Daylight Visualizer to proste narzędzie do symulacji i analiz natężenia światła dziennego na etapie projektowania budynku. Umożliwia łatwe modelowanie i szybkie generowanie modeli 3D, a użytkownicy mogą również importować modele 3D generowane przez programy CAD.

Program pomaga obliczyć poziom natężenia światła dziennego oraz wartość współczynnika światła dziennego.

Film pokazuje możliwości i główne funkcje programu, który usprawni Twoją pracę projektową.

Kontrola i dystrybucja światła dziennego - doświetlenie przedszkola w Toruniu



Przedszkole w Toruniu dla 250 dzieci to parterowy budynek podzielony na część administracyjną, kuchenną oraz dwie części dydaktyczne z dziesięcioma salami. Intencją projektantów było jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń dla dzieci, tak by zapewnić komfort zarówno latem jak i zimą. Sale zostały doświetlone oknami w elewacji, ale z uwagi na wielkość pomieszczeń zastosowano również okna VELUX do dachu płaskiego, które równomiernie doświetlają całe wnętrze. Podobnie doświetlono korytarze, które korzystają przez cały dzień wyłącznie ze światła naturalnego.

Okna do dachu płaskiego zostały wyposażone w markizy, które pozwalają na kontrolowanie natężenia światła we wnętrzu, a przede wszystkim dbają o komfort cieplny. Wykorzystanie okien VELUX do dachu płaskiego korzystnie wpłynęło na oszczędność energii elektrycznej i koszty eksploatacji, a przede wszystkim pozwoliło stworzyć wysokiej jakości przestrzeń do nauki i zabawy dla dzieci.

Czym jest budownictwo zrównoważone, oraz co reprezentują certyfikaty LEED, BREEAM i WELL?



Aż 90 proc. czasu spędzamy w budynkach i jakość środowiska wewnętrznego ma ogromne znaczenie, bo wpływa ono bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Agnieszka Kalinowska-Sołtys z pracowni APA Wojciechowski opowiada o inicjatywie APA Green i o tym jak wygląda praca z wykorzystaniem systemów certyfikacji ekologicznej LEED, BREEAM i WELL Standard. Dowiemy się, jak ważne dla inwestorów jest, by budynek posiadał certyfikację i jak się to przekłada na pracę architektów w projektowaniu lepszych budynków.

Kluczowym elementem w projektowaniu zrównoważonym są potrzeby użytkowników, ich dobre samopoczucie i zdrowie. Oprócz starannego doboru materiałów wykończeniowych istotną rolę odgrywa światło dzienne. Oddziałuje ono bezpośrednio na funkcjonowanie naszego organizmu i ustawia nasz zegar biologiczny, który reguluje hormony i wiele procesów fizycznych w naszym organizmie.

Również dobra, wydajna wentylacja to konieczność prawidłowego funkcjonowania budynków i naszego zdrowia.

Bądź na bieżąco - subskrybuj powiadomienia o nowych materiałach!

Może zainteresuje Cię również: