Jaką rolę pełnią okna dachowe?
Światło dzienne
Większość z nas wybiera pomieszczenia w domu, w których jest jak najwięcej światła dziennego, które wpływa na nasze samopoczucie i rachunki za ogrzewanie.
Bez względu na pogodę, najchętniej przebywamy w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Więcej naturalnego światła to nie tylko wyższy komfort i lepsze samopoczucie, ale także niższe rachunki za ogrzewanie.
Zaleca się dostosować liczbę okien dachowych do orientacji względem światła. Zgodnie z przepisami powierzchnia szyb powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Okno wychodzące na południe jest skierowane prosto na słońce i sprawi, że dom będzie cieplejszy w wyniku pozyskiwania energii słonecznej w miesiącach zimowych. W lecie można regulować ilość światła i ciepła docierającego do wnętrza za pomocą szerokiego asortymentu naszych rolet i markiz. Przez okno, które jest skierowane na północ, wpada mniej bezpośredniego światła słonecznego, ale pokój jest wypełniony rozproszonym światłem naturalnym. Chcąc dostarczyć do pomieszczenia więcej światła, lepiej zastosować większą ilość mniejszych okien, niż jedno lub dwa duże. Najlepiej też umieścić je od strony południowej, co da nam większą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Z kolei niewielkie pomieszczenia lepiej doświetlać centralnie – okno zamontowane pośrodku dachu pozwoli na optymalne doświetlenie. Na bardziej rozległych powierzchniach sprawdzą się większe okna, montowane w zestawie. W przypadku okien montowanych obok siebie przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40% powierzchni podłogi.
Energooszczędne i komfortowe rozwiązania do domu - okna i rolety
Mieszkając w domu dążymy do tego, aby życie było energooszczędne i komfortowe. Do tego mogą przysłużyć nam odpowiednia kombinacja okien do poddaszy i rolet na okna dachowe, które dzięki swoim parametrom i nowoczesnym rozwiązaniom sprawią, że dom się stanie tani w utrzymaniu.
Dobrze umiejscowione okno to dodatkowe źródło ogrzewania słonecznego w zimie. Warto zdecydować się na energooszczędne okna trzyszybowe, które mają niski współczynnik przenikania ciepła Uw równy 1.1 (W/m²K) i chronią przed jego stratami, a konstrukcja ich szyby pozwala dodatkowo na wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia.
Źle zamontowane okno dachowe może być źródłem strat ciepła, przez nieszczelności może przenikać wiatr, wilgoć i zimno. Przy montażu okna zadaniem dekarza jest odtworzenie wszystkich warstw izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dachu. Pomóc w tym może system ciepłego montażu VELUX: rama izolacyjna BDX, wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX oraz paroizolacja BBX. Poprzez swoje idealne dopasowanie do rozmiaru gwarantują one, że okno będzie dobrze i szczelnie ocieplone. Ważnym elementem poprawiającym komfort wnętrz i izolacyjność okien są rolety zewnętrzne, które latem ograniczają nagrzewanie aż o 94%, a zimą poprawiają izolacyjność nawet o 17%.
Wymiary okien dachowych
Standardowe szerokości okien połaciowych VELUX to 55 cm, 66 cm, 78 cm, 94 cm, 114 cm i 134 cm, natomiast typowe wysokości okien dachowych to 78 cm, 98 cm, 118 cm, 140 cm, 160 cm. Standardowe rozmiary okien dachowych są kombinacjami tych wartości. Poniżej znajdziecie Państwo pełną tabelę wymiarów okien dachowych VELUX, od najmniejszych rozmiarów, po duże okna dachowe.