Kolejny krok w drodze do zrównoważonego rozwoju VELUX 

Publikacja “Kolejny krok w drodze do zrównoważonego rozwoju VELUX” prezentuje cele z zakresu zrównoważonego rozwoju i zaawansowanie Grupy VELUX w Polsce na drodze do ich realizacji. Podsumowuje działania zrealizowane w latach 2022-2023. Dokument ten został opracowany zgodnie z międzynarodowym standardem raportowania GRI Standards, poziom Core. To piąta edycja raportu, wydawana w cyklu dwuletnim.

W publikacji zostały wzięte pod uwagę globalne decyzje związane z integracją strategii zrównoważonego rozwoju ze strategią korporacyjną. Poszczególne rozdziały nawiązują do globalnych celów strategicznych Grupy VELUX oraz do działalności Grupy VELUX w Polsce i spółek siostrzanych.

VELUX - przedsiębiorstwo modelowe

Przedsiębiorstwo Modelowe

Koncepcja społecznej odpowiedzialności firmy VELUX opiera się na zasadach Przedsiębiorstwa Modelowego sformułowanych w 1965 roku przez założyciela firmy – Villum Kann Rasmussena. Przedsiębiorstwo modelowe jest rozumiane jako firma odpowiedzialna społecznie, która nie tylko dostarcza produkty użyteczne dla otoczenia, lecz także traktuje swoich klientów, dostawców, pracowników i udziałowców lepiej niż większość innych korporacji. Jednocześnie wypracowuje zyski, które pozwalają jej zachować niezależność finansową oraz umożliwiają finansowanie jej rozwoju.

Mamy wyjątkową strukturę organizacyjną. Większościowym akcjonariuszem firmy jest fundacja społeczna VILLUM FONDEN. Fundacja otrzymuje około 90% całkowitej rocznej dywidendy, a gros uzyskanych środków przeznacza na cele społeczne.

Pracownicy, Społeczeństwo, Środowisko i Gospodarka to istotne dla nas obszary, na które mamy wpływ. Staramy się działać tak, aby tworzyć wartości znajdujące odzwierciedlenie w faktach i liczbach. 

 Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030 VELUX

Strategia Zrównoważonego Rozwoju implementowana do strategii korporacyjnej  Grupy VELUX 

Biznes ma do odegrania bardzo ważną rolę w rozwiązaniu problemów klimatycznych i środowiskowych współczesnego świata. Odpowiedzią VELUX na te globalne wyzwania była ogłoszona w 2020 roku, ambitna Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030, która zakłada obniżenie emisji z działalności niemal do zera. W 2023 dokonaliśmy integracji Strategii Zrównoważonego Rozwoju ze strategią korporacyjną. 

Takie działanie pozwoli jeszcze bardziej wzmocnić i zintegrować cele biznesowe i zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obecnie strategia korporacyjna marki VELUX odzwierciedla znaczenie zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach działalności firmy.  Oznacza to również, że dotychczas samodzielna strategia zrównoważonego rozwoju, zawarte w niej cele i ambicje są niemal w centrum zainteresowania VELUX.

Kluczowe obszary wpływu

Środowisko

Dążymy do przyjętych założeń, aby do 2030 roku stać się firmą niemal zeroemisyjną w zakresie 1 i 2. Dodatkowo chcemy zmniejszyć o 50% emisje z zakresu 3 oraz ślad węglowy naszych produktów. Celem jest również 100% wyeliminowanie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku ze wszystkich opakowań produktów. Ponadto zwiększymy wykorzystanie odpadów do blisko 100%. Ważna jest również zmiana struktury kupowanej energii elektrycznej na „zieloną” - w roku 2023 udało nam się osiągnąć 100% udokumentowanej energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.  

Te ambitne cele obejmują nie tylko naszą produkcję, produkty czy pracowników, lecz także nasz łańcuch dostaw.  

Dodatkowo do 2041 r., na stulecie naszej działalności, chcemy zredukować i usunąć całą historyczną emisję CO2, która powstała w efekcie naszej działalności, od początku istnienia firmy. Aby zrealizować ten cel nawiązaliśmy długofalowe partnerstwo z WWF, w ramach którego przeprowadzamy projekty związane z ochroną i odtwarzaniem zagrożonych lasów. Pochłoną one z atmosfery takie ilości CO2, które odpowiadają całemu historycznemu śladowi węglowemu z uwzględnieniem nadwyżki na poziomie 25%, czyli w sumie 5,6 mln ton.

 

 

*ślad węglowy odnoszący się do przeciętnego okna, liczony jako średnia ważona dla czterech najczęściej sprzedawanych w Europie typów okien do dachów skośnych budynków mieszkalnych (GGL, GPL, GGU i GPU) wraz ze średnią ważoną dla pakietu szybowego ze wszystkich sprzedanych produktów.

 
 

Gospodarka

Od prawie 35 lat Grupa VELUX w Polsce wraz z spółkami siostrzanymi wpływa na polską gospodarkę, jako duży pracodawca, lider produkcji okien oraz inwestor współpracujący z polskimi dostawcami. Polska jest ważnym punktem na mapie inwestycyjnej Holdingu VKR. Holding od lat nieustannie inwestuje w rozwój zakładów produkcyjnych Grupy VELUX i spółek siostrzanych.

Pracownicy

W nieustannym pędzie i rozwijającym się świecie, to co się nie zmienia i towarzyszy nam od wielu lat to unikatowa kultura organizacyjna VELUX. Budowanie środowiska pracy, w którym wszyscy pracownicy czują się dobrze, możliwość rozwoju kompetencji zawodowych, ale i własnych pasji to wartości wyróżniające naszą firmę. Dbałość o pracowników, o ich dobre samopoczucie, sprawiedliwe i równe traktowanie, rozwój zawodowy i osobisty to dla firmy największy priorytet.
Raport społeczny VELUX - pracownicy

Społeczeństwo

Biznes odpowiedzialny społecznie - Wsparcie FUNDACJI VELUX

Założyciel firmy VELUX - duński inżynier Villum Kann Rasmussen - kierując się wizją przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie, powołał w 1971 roku pierwszą fundację charytatywną VILLUM FONDEN, która jest głównym udziałowcem Holdingu VKR. Fundacja otrzymuje około 90% całkowitej rocznej dywidendy, a gros uzyskanych środków przeznacza na cele społeczne. W roku 1981 została powołana do istnienia kolejna fundacja VELUX FONDEN. Obie fundacje, znane są w Polsce jako FUNDACJE VELUX, angażujące się w projekty społeczne i edukacyjne. Wraz z prężnym rozwojem organizacji powstawały kolejne fundacje i obecnie jest ich sześć, w tym Fundacja Pracownicza Grupy VKR, udzielająca pomocy pracownikom Holdingu VKR oraz lokalnym społecznościom

Fundacje VELUX

Fundacje VELUX przyznają granty w dziedzinach badań naukowych, projektów społecznych, kulturalnych, wspierania edukacji dzieci w zakresie nauk ścisłych i technologii oraz aktywizacji seniorów. FUNDACJE działają również w Polsce. Każdego roku polskie organizacje pozarządowe mogą składać do nich wnioski o przyznanie grantu na realizację zaproponowanych projektów.

Wsparcie Fundacji Pracowniczej Grupy VKR

W ramach działalności Fundacji Pracowniczej Grupy VKR, część środków przeznaczana jest na rozwój lokalnych projektów. Jest to wyraz dbałości o społeczności, których ważną częścią są również nasi pracownicy. Przykładów wsparcia różnych instytucji lokalnych jest wiele, podobnie jak celów, na które zostały przeznaczone środki, a wśród nich: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, kuchennego, multimedialnego, specjalistycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli, straży pożarnej ośrodków sportowych czy placówek medycznych.