Prawie każdy z nas ceni sobie naturę, która pomaga nam odpocząć i zachować zdrowie. Jednocześnie przez wiele godzin pochylamy głowę nad ekranami, tracąc z nią kontakt. Nawet tak drobna rzecz, jak spojrzenie czasem w niebo są istotne. Głowa do góry, zmień perspektywę.

Agnieszka Kamińska, kierownik ds. komunikacji VELUX Polska

HEAD DOWNERS RAPORT 2021

Raport VELUX HEAD DOWNERS 2021 pokazuje niezgodności między tym, jak postrzegamy wartość kontaktu z naturą, a naszymi codziennymi zachowaniami i nawykami. Złe przyzwyczajenia często zajmują czas, który moglibyśmy spędzić na świeżym powietrzu. Chcemy, aby wnioski z raportu wpłynęły na codzienne wybory, pozwoliły nam i naszym dzieciom w pełni doświadczać kontaktu z naturą, ponieważ te decyzje stale odciskają piętno na naszym przyszłym zdrowiu. Najmłodszym pokoleniom należy uświadamiać kluczowe znaczenie świata przyrody. To zagwarantuje, że w przyszłości będą o niego dbać, by w pełni wykorzystywać jego potencjał do radzenia sobie ze stresem i przeładowaniem informacjami.

Lepsze zdrowie

Natura zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wywołanych przewlekłym stresem i ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Światło dzienne poprawia zdolności poznawcze i koncentracji, a także reguluje rytm okołodobowy, co pomaga właściwie odpocząć podczas snu. Obserwowanie nasyconej zieleni, nieba lub chmur zmniejsza uczucie zmęczenia. Nałogowe korzystanie z urządzeń, sztuczne światło emitowane przez telefony, komputery. telewizory oraz zła postawa spowodowana ciągłym pochylaniem głowy, również mają wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest, aby ograniczyć czas korzystania z ekranu przed snem, a w drodze do pracy lub szkoły spojrzeć na niebo, przyjrzeć się drzewom i innym ludziom, aby zmienić perspektywę i poczuć się lepiej.

Większa uważność

Ciągły brak czasu, przeciążenie nowymi technologiami, codzienne złe nawyki, problemy, a także nadmierne przeładowanie informacjami powodują, że nie dostrzegamy otaczającego nas świata. Przestajemy cieszyć się z małych rzeczy, takich jak codzienne spacery, patrzenie w niebo i na drzewa, a nawet na innych ludzi. Tracąc kontakt z naturą, tracimy też na relacjach z innymi. Życie w świecie algorytmów i ekranów nie oznacza, że powinniśmy iść przez nie z pochyloną głową. Kiedy patrzymy w górę, wychodzimy z cyfrowego świata do tego realnego, który nas otacza. Zauważamy nowe rzeczy i mamy więcej własnych obserwacji. Stajemy się bardziej otwarci - nie tylko na to co zewnątrz, ale także na innych. Kiedy przebywamy na łonie natury, uaktywniają się wszystkie nasze zmysły.

Dbałość o przyrodę

Możemy wpływać na nasze codzienne decyzje i wybory, tak abyśmy wraz z naszymi dzieci mogli lepiej doświadczać kontaktu z przyrodą na co dzień. Ma to wpływ na nasze dobre zdrowie i samopoczucie. Najmłodszym pokoleniom należy uświadamiać kluczowe znaczenie bliskości natury dla naszego życia, radzenia sobie ze stresem i przeciążeniem informacyjnym, a także innymi problemami współczesnego społeczeństwa. Kontakt z przyrodą w dzieciństwie kształtuje nasz stosunek do niej w przyszłości. Powinniśmy poznać ją jako dzieci, aby dobrze dbać o nią, gdy dorośniemy.

Zaproś naturę do domu

Nasz nowoczesny styl życia oznacza, że przebywamy w domu częściej niż nasi przodkowie, a zimą spędzamy na zewnątrz jeszcze mniej czasu. Jednak każdy z nas może na nowo nawiązać kontakt z naturą - wystarczy, że zaprosimy ją do naszych domów. Światło dzienne zwiększa wydajność i reguluje nasz rytm okołodobowy, co pomaga nam lepiej spać i poprawia nastrój. Wykorzystanie tego wpadającego z góry jest niezwykle skutecznym sposobem na dobre doświetlenie wnętrza domu. Stajemy się częścią natury, gdy obserwujemy, jak dzień zmienia się w noc i jesteśmy świadkami zmian pór roku. Nawet w mieście, poświęcenie chwili na spojrzenie w niebo sprawi, że poczujemy się lepiej. Wywietrzony dom wypełniony świeżym powietrzem jest przestrzenią pełna dźwięków i zapachów natury. Zwyczajne otwarcie okien kilka razy dziennie to świetny sposób na stworzenie zdrowego klimatu we wnętrzu.