- kiedy do adaptacji poddasza potrzebne jest pozwolenie na budowę i jak je uzyskać,
- które prace wymagają tylko zgłoszenia o zmianie sposobu użytkowania poddasza i jakie dokumenty musisz zebrać w tym przypadku,
- czy wymiana okien na poddaszu wymaga pozwolenia na budowę, czy zgłoszenia
Kiedy potrzebujesz pozwolenia na adaptację poddasza?
Mogłoby się wydawać, że konieczność uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy wyłącznie nowo powstających budynków. Tymczasem w niektórych przypadkach będzie Ci ono potrzebne także do rozpoczęcia adaptacji poddasza – jeśli zakres planowanych prac znacząco zmienia jego dotychczasową konstrukcję i przeznaczenie. Pozwolenie jest Ci potrzebne, jeśli:
- dom jest zabytkowy,
- planujesz rozbudowę lub nadbudowę budynku, czyli zmianę wysokości, długości lub szerokości domu (np. zmiana kształtu dachu lub kąta nachylenia połaci dachowej),
- planujesz przebudowę przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych, czyli w grę wchodzi zmiana cech użytkowych lub technicznych budynku przy jednoczesnym zachowaniu stałych parametrów, takich jak kubatura, wysokość budynku czy liczba kondygnacji; do takich robót zalicza się np. montaż okna dachowego oraz w ścianach zewnętrznych, zmiana wielkości okien oraz poszerzenie otworu w stropie, wykonanie lub przebudowa schodów.
Jeśli któryś z wymienionych punktów dotyczy planowanej przez Ciebie adaptacji, złóż w urzędzie pismo o pozwolenie na budowę. Aby Twój wniosek był kompletny, dołącz do niego:
- 3 egzemplarze projektu budowlanego,
- zaświadczenie o wpisaniu autora projektu budowlanego na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego,
- oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością,
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Pamiętaj też, że jeśli adaptacja poddasza dotyczy budynku wielorodzinnego, konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty – niezależnie od zakresu prac.
Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania poddasza
Nie w każdej sytuacji adaptacja poddasza będzie wymagała pozwolenia na budowę. W przypadku zmian, które mniej ingerują w konstrukcję budynku, złóż w urzędzie zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania strychu. Mowa o pracach takich, jak:
- naprawa lub wymiana zużytych elementów budynku, np. zmiana pokrycia dachu lub podłogi, uzupełnienie tynku, montaż nowych okien dachowych (bez ingerencji w ich wielkość),
- przebudowa, która nie obejmuje przegród zewnętrznych ani elementów konstrukcyjnych, np. zmiana lokalizacji drzwi lub wyburzenie ścianki działowej,
- nowa instalacja wewnętrzna domu lub rozbudowa już istniejącej, np. wodociągowej, cieplnej, kanalizacyjnej.
Dokumenty, które powinny się znaleźć w Twoim zgłoszeniu zmiany sposobu użytkowania poddasza, to:
- rysunek pokazujący usytuowanie domu na działce,
- opis techniczny budynku,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- zaświadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta o zgodności planu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- ekspertyza techniczna, którą wykonuje projektant.
Montaż nowych okien dachowych – pozwolenie czy zgłoszenie?
Wymiana wszystkich okien dachowych na poddaszu bez ingerencji w wielkość otworów nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Jeśli jednak planujesz wstawić okna większe, mniejsze lub w całkiem nowym miejscu, prace te będą już przebudową – więc wymagają pozwolenia.
Aby dobrać idealne okna dachowe do oświetlenia poddasza, skorzystaj z naszego konfiguratora okien. Pamiętaj, że jeśli marzy Ci się przestrzeń pełna słońca, do wyboru masz rozwiązania, które Ci to zapewnią, na przykład zestawy kombi – czyli okna montowane obok siebie. To idealny sposób na jasne wnętrze, świeże powietrze w pomieszczeniu i świetny widok na to, co za oknem.
Aby ułatwić sobie kwestię montażu okien na poddaszu, postaw na rekomendowanych wykonawców VELUX – skorzystaj z naszej opcji znajdź dekarza i skontaktuj się z fachowcem z Twojej okolicy.
Pamiętaj, że adaptacja poddasza bez zezwolenia to kiepski pomysł – lepiej złożyć wszystkie potrzebne dokumenty i cierpliwie poczekać, niż później borykać się z kłopotami prawnymi. Zaplanuj swoje nowe poddasze z naszymi oknami już dziś!