Zespolenia okien dachowych dla maksymalnego światła dziennego

0 min czytania
Jasna i przytulna przestrzeń na poddaszu z kobietą siedzącą na dywanie i bawiącą się z psem. Duże okna dachowe otwierają się na zielony balkon, wpuszczając dużo naturalnego światła do wnętrza. | VELUX
Jedno okno połaciowe zazwyczaj nie jest w stanie doświetlić całego pomieszczenia na poddaszu. Dlatego coraz większym zainteresowaniem domowników cieszy się zespalanie okien dachowych, czyli montaż kilku okien obok siebie. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko poczucie przestrzeni, ale też komfortowe miejsce do życia i więcej naturalnego światła dziennego.

Zespolenia okien dachowych – więcej naturalnego światła

Decydując się na montaż okien dachowych, musimy rozważyć ile chcemy umieścić ich na poddaszu oraz o jakiej wielkości. Musimy tu wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Pamiętajmy jednak, że większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże o tej samej powierzchni szyby. Warto więc zdecydować się na montaż kilku okien obok siebie. 

Dwa okna obok siebie

Z zasady, zespolenia okien dachowych możemy wykonywać na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90°. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna zamontowane obok siebie. W przypadku zespalania okien dachowych warto mieć na uwadze pewne zasady: w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Natomiast w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, mogą być one różnej długości. 

Montaż okien dachowych w zespoleniu

Instalacja dwóch okien obok siebie lub w zestawie pionowym zazwyczaj nie przynosi zbyt wielu trudności. Najbardziej popularny rozmiar okien dachowych, o szerokości 78 cm, bez problemu mieści się w konstrukcji dachu pomiędzy krokwiami. Zalecana odległość pomiędzy krokwiami „w świetle” to szerokość okna plus 4-6 cm, ponieważ pomiędzy ościeżnicą okna, a krokwiami należy umieścić termoizolację np. ramę izolacyjną VELUX BDX. 

Konstrukcja dachu do zespoleń okien dachowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w momencie, gdy zestaw okien jest bardziej rozbudowany i składa się z większej ilości okien. W takim przypadku „przestawienie” krokwi na budowie nie wchodzi w grę. Należy przygotować konstrukcję dachu (czyli rozstaw krokwi) już na etapie jej projektowania, biorąc pod uwagę nie tylko szerokość okien, ale również grubość krokwi oraz szerokość rynienek kołnierzy uszczelniających. Rozstaw krokwi należy tak dobrać, aby zapewnić wcześniej wspominany dystans na umieszczenie termoizolacji i jednocześnie, żeby odpowiadał on szerokości rynienek odwadniających pomiędzy oknami. 

Kołnierze uszczelniające do zestawów okien dachowych

Firma VELUX oferuje szeroki pakiet kołnierzy uszczelniających kombi – w zależności od naszych preferencji oraz potrzeb. Standardowe kołnierze uszczelniające do montażu okien w poziomych zestawach kombi posiadają rynienki o szerokości 10 cm, ale można zamówić rynienki również o szerokościach 12, 14 lub 16 cm. W przypadku okien montowanych w pionie dostępne są rynienki o szerokości 10 lub 25 cm. 

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Jak oszczędzać energię i poprawić wydajność domu
Naturalna wentylacja: Popraw komfort wnętrza
Dekoracje wnętrz: Jakie są aktualne trendy?
5 technik poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach
Montaż okna dachowego: poradnik krok po kroku