Kiedy wymagane jest pozwolenie na remont domu?

0 min czytania
Rzemieślnik przygotowuje się do renowacji, tnąc kawałek drewna piłą tarczową na zewnątrz. | VELUX
W 2017 roku zgłoszono budowę ponad 90 tysięcy domów (dane Głównego Urzędu Statystycznego), a na podstawie danych z ostatnich kilku lat można stwierdzić, że tendencja do stawiania własnych budynków mieszkalnych wzrasta. Budujemy zatem coraz więcej i coraz chętniej. Przepisy prawa budowlanego jednak dość często się zmieniają, dlatego nie zawsze wiadomo, w jakim przypadku faktycznie jest wymagane pozwolenie na budowę. Spieszymy ze wskazówkami.
Najnowsze zmiany, jakie pojawiły się w przepisach Prawa budowlanego, zostały wprowadzone po to, aby ograniczyć formalności związane z budową. Dzięki temu domy mogą być stawiane szybciej i łatwiej. Uproszczone procedury prawne dotyczą przede wszystkim budowy domu jednorodzinnego wolnostojącego o powierzchni całkowitej do 250 m², którego zakres oddziaływania na tereny sąsiednie mieści się w obrębie działki budowlanej. Warto pamiętać, że w rozumieniu prawa budowa oznacza nie tylko stawianie nowego budynku, ale także rozbudowę czy remont starego.

Porady architekta: Zgoda i inspiracje do zmian na poddaszu

Pamiętaj, że jeśli planujesz wprowadzenie zmian w budynku lub zagospodarowanie wspólnego poddasza w domu dwurodzinnym, potrzebujesz zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.

Szukasz inspiracji aranżacyjnych? Chcesz wprowadzić więcej światła do pomieszczeń na poddaszu?

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i zainspiruj się do zmiany na lepsze.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie remontu?

Budowa domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej i bliźniaczej zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inaczej jest jednak w przypadku budowy domu wolnostojącego jednorodzinnego, ponieważ obecnie można zdecydować, czy chcemy podążać według procedury uzyskania pozwolenia czy jedynie zgłoszenia budowy. Wówczas jedynym warunkiem jest to, aby budynek mieścił się w całości na terenie, na którym inwestycja została zaprojektowana.

Zalety zgłoszenia remontu zamiast pozwolenia

Główną zaletą zgłoszenia budowy jest krótszy okres oczekiwania na zgodę. To architekt w pierwszej kolejności sprawdza wszelkie wymagania dotyczące zabudowy, które określa m.in. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Następnie inwestor zgłasza zamiar rozpoczęcia budowy wraz z niezbędną dokumentacją w wydziale architektoniczno-budowlanym. Należy załączyć 4 jednobrzmiące egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi pozwoleniami, opiniami oraz oświadczeniem o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.

Poznaj ofertę okien dachowych VELUX.

Remont domu – czy wymiana okien dachowych wymaga pozwoleń?

Według definicji remont domu to inaczej przeprowadzanie w już wybudowanym budynku robót budowlanych, które nie wpływają na zmianę parametrów użytkowych lub technicznych budowli. Przebudowa natomiast może powodować zmianę tych parametrów. Pozwolenie na budowę jest niezbędne w przypadku wykonania jakichkolwiek prac (remontu lub przebudowy) w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Przebudowa przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych domów jednorodzinnych również wymaga uzyskania pozwolenia.

Montaż nowych okien dachowych – pozwolenie czy zgłoszenie?

Warto wiedzieć, że montaż okien dachowych to przebudowa budynku, natomiast wymiana pokrycia dachu to jedynie remont. Montaż okna dachowego w tym samym miejscu (wymiana na nowe), który nie powoduje zmiany kształtu lub wielkości otworów okiennych, a także zwiększenia obszaru oddziaływania budynku mieszkalnego jednorodzinnego (nie wpływa na teren zabudowy), nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia. Jeśli jednak projekt ingeruje w konstrukcję dachu, niezbędne jest zgłoszenie budowy wraz z wykonanym projektem. Zmiany wymagające zgłoszenia to na przykład:

  • wstawienie okna w nowym miejscu,
  • powiększenie otworu okiennego,
  • wymiana na okno balkonowe;

Jeśli chcesz jeszcze przed zimą wymienić stare, nieszczelne okna na nowe, zapoznaj się z ofertą okien dachowych VELUX i nie zwlekaj z remontem! Wiesz już, że nie potrzeba do tego żadnych formalności. Prace montażowe nie zajmą dużo czasu, a Ty możesz mieć pewność, że rozpoczniesz nowy sezon w ciepłym, suchym i bezpiecznym budynku.

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Jak oszczędzać energię i poprawić wydajność domu
Naturalna wentylacja: Popraw komfort wnętrza
Dekoracje wnętrz: Jakie są aktualne trendy?
5 technik poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach
Jak niskim kosztem przeprowadzić remont kuchni