Kuchnia jest sercem każdego domu

0 min czytania
Kobieta gotująca w jasnej kuchni na poddaszu z drewnianymi belkami i świetlikiem.
Kuchnia jest sercem domu – to tu toczy się życie rodziny. Jeśli planujesz jej renowację, warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby zaplanować remont i stworzyć idealne miejsce spotkań i wspólnego gotowania.
Najważniejsze wnioski
  1. Przed rozpoczęciem remontu kuchni dokładnie zaplanuj budżet i harmonogram prac.
  2. Priorytetowo traktuj takie elementy jak odpowiednie oświetlenie, wentylacja i efektywne wykorzystanie przestrzeni.
  3. Równoważ estetykę z praktycznością- postaw zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność kuchni.

Przygotuj się do renowacji kuchni 

Aby właściwie zaplanować remont kuchni, dokładnie przeanalizuj wszystkie etapy prac renowacyjnych. Lecz zanim zaczniesz planować, puść wodze wyobraźni.

Szukając inspiracji, warto rozejrzeć się na portalach wnętrzarskich, czy zobaczyć, jak urządzone są kuchnie u znajomych, a także sporządzić szkice i listy życzeń. Następnie warto uporządkować wszystkie pomysły i wybrać rozwiązania, które „musisz mieć” i które „warto byłoby mieć”. A kiedy masz już wszystko przemyślane, przejdź do planowania budżetu – to bardzo ważny element każdej renowacji.

Zastanów się, jakie wolisz kolory w kuchni? Czy preferujesz pastelowe kuchnie, czy bardziej minimalistyczny wygląd?

Określ budżet i zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze

By uniknąć rozczarowania przy remoncie kuchni, dobrze oszacuj swoje życzenia i potrzeby, a następnie zastanów się, na co dokładnie możesz sobie pozwolić. Jeśli na początku starannie zaplanujesz budżet i określisz, co jest dla Ciebie najważniejsze, później sobie za to podziękujesz. I tak dochodzimy do kolejnego punktu.

Mądrze rozplanuj wydatki

Zaplanuj budżet możliwie jak najdokładniej, by uniknąć niemiłych niespodzianek i opóźnień. Bez wątpienia znasz powiedzenie, że „czas to pieniądz”. W kontekście remontu kuchni jest ono bardzo prawdziwe, a wszelkie opóźnienia mogą bardzo podnosić koszty projektu.

Planując budżet, staraj się uwzględnić wszystkie koszty, które jesteś w stanie przewidzieć, by pieniądze nie skończyły Ci się przed końcem prac. Jeżeli zatrudniasz firmę budowlano-remontową, zaplanujcie budżet wspólnie i umówicie się na konkretne terminy realizacji prac. Unikniesz dzięki temu przekraczania budżetu, a wykonawca będzie znał dokładną datę wykonania projektu.

Ułóż kalendarz prac remontowych i trzymaj się go

Duże projekty, takie jak renowacja kuchni, wymagają kalendarza prac, inaczej mogą ciągnąć się w nieskończoność. Dobrze jest podzielić projekt na etapy, używając arkusza kalkulacyjnego na komputerze. Następnie przedstaw ten plan wykonawcy i wspólnie uzgodnijcie jego ostateczny kształt.

Planowanie rozbiórki i remontu

Planując renowację kuchni, nie zapomnij o pracach rozbiórkowych, które w przypadku tak dużego przedsięwzięcia, wymagają podjęcia wielu decyzji - m.in. o wyborze ekipy i sposobie utylizacji odpadów.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych możesz przystąpić do właściwego remontu. Jeżeli cała pierwotna instalacja została rozmontowana, zacznij od zamontowania drzwi i okien. Wykonaj niezbędne instalacje w ścianach, podłogach i sufitach - hydraulikę, elektrykę, systemy grzewcze, wentylacyjne oraz izolację. Następnie przejdź do wykończenia ścian i podłóg. Wykonaj prace malarskie, zamontuj szafki kuchenne oraz urządzenia. A na koniec najprzyjemniejsza część - przeprowadź końcowe prace dekoratorskie.

Pomysły na renowację kuchni - projekty wokół światła dziennego 

Planując renowację kuchni, spójrz w górę - to tam znajdziesz jedne z najciekawszych pomysłów na radykalną zmianę wyglądu wnętrza.  Dzięki montażowi okien dachowych do kuchni wpadnie mnóstwo pięknego światła dziennego.

Przyglądając się kuchni przed przystąpieniem do jej remontu, często widzimy tylko stare sprzęty, blaty, które nie pasują do szafek i brak miejsca na nowe. Zapominamy o tym, by wpuścić do środka więcej światła dziennego. Skorzystaj z naszych porad, by nie przegapić tej szansy na wielką zmianę!

Nie zapomnij o znaczeniu naturalnego światła i wentylacji podczas renowacji kuchni.

Zobacz kuchnię po renowacji w nowym, całkowicie naturalnym świetle 

Okna dachowe pozwalają uzyskać efekt jasnej kuchni, jakiego nie dadzą żadne żarówki ani kolory ścian. Światło dzienne wpuści do kuchni wspaniałą energię.

Okna dachowe pozwolą wypełnić kuchnię naturalnym światłem, które optycznie ją powiększy i zapewni nowoczesny wygląd. Zobaczysz swój dom w zupełnie nowym świetle, a przestrzenie staną się bardziej przyjazne.

Przed i po

Zobacz swoją kuchnię w nowym świetle.
PrzedPo

Pokochasz okna dachowe w kuchni - z trzech powodów

Oto trzy powody, dla których warto rozważyć montaż okien dachowych podczas remontu kuchni.

  1. Oszczędność miejsca: montując okna dachowe w kuchni i rezygnując z okien fasadowych, możesz zwolnić miejsce na dodatkowe szafki.
  2. Wentylacja: w kuchni często unoszą się różne zapachy, wilgoć i drobne cząstki. Okna dachowe VELUX zasilane energią solarną i elektrycznie pozwalają wpuścić do wnętrz mnóstwo światła dziennego i zapewnić szybkie wietrzenie.
  3. Lepsze oświetlenie: naturalne światło wpływa korzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i produktywność. Światło dzienne sprawi, że czas spędzany w kuchni będzie jeszcze przyjemniejszy.

Jeśli szukasz więcej inspiracji i praktycznych porad dotyczących remontu kuchni, nie przegap naszego artykułu o wskazówkach dekoracyjnych do kuchni.

Potrzebujesz pomocy przy swoim projekcie renowacji domu?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Zmień swoją kuchnię, korzystając z naszych porad projektowych
Zastanawiasz się jak zmienić charakter swojej kuchni? Skorzystaj z naszych porad i spraw, by projekt ten stał się piękną i funkcjonalną przestrzenią tętniącą życiem.
Przeczytaj pełny artykuł
Jak poprawić jakość powietrza i zadbać o lepszą wentylację domu
Spędzamy nawet 90% naszego czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza na zewnątrz i rosnącym poziomie CO2, ale co z jakością powietrza i wentylacją w domu?
Przeczytaj pełny artykuł