Dachowe świetliki tunelowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Naturalne światło ma dobroczynny wpływ na Twoje samopoczucie – dodaje energii, poprawia nastrój i normuje ciśnienie krwi. Dlatego we własnym domu warto zadbać o naturalne doświetlenie pomieszczeń. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy montaż okien nie jest możliwy, np. w łazience, korytarzu czy garderobie? W doprowadzeniu światła do zaciemnionych wnętrz pomoże Ci dachowy świetlik tunelowy. Przekonaj się, dlaczego warto zamontować świetliki w swoim domu!
Dachowe świetliki tunelowe (znane też jako świetliki rurowe) to przeszklona konstrukcja na dachu, wyposażona w sztywny lub elastyczny tunel o długości kilku metrów. Dzięki temu świetlik umożliwia doprowadzenie światła słonecznego do wnętrz pozbawionych okien oraz punktowe doświetlenie wybranych elementów pokoju, np. blatu kuchennego czy biurka w gabinecie. Przeczytaj, jak działają świetliki tunelowe oraz jak i gdzie je zamontować, by przez cały dzień cieszyć się naturalnym światłem!
Jak działa świetlik dachowy?
Zasada działania świetlika dachowego VELUX jest prosta. Promienie słoneczne padają na dach – w tym na element dachowy świetlika – po czym wpadają do światłonośnego tunelu (który biegnie od dachu budynku do sufitu) wyłożonego specjalną powłoką. Tą drogą – na zasadzie odbić lustrzanych – promienie dostają się do wnętrza domu i rozświetlają je. Przy dobrej pogodzie i w odpowiedniej lokalizacji świetlik może być nawet 15 razy bardziej wydajny niż żarówka o mocy 60 W!
Istotnym elementem konstrukcji świetlików jest możliwość dostosowania długości tunelu, który pozwala na ominięcie przegród i doprowadzenie światła do wybranego punktu na suficie.
Rodzaje tuneli w świetlikach dachowych
W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów tunelów:
- tunel elastyczny o długości 2 m – przeznaczony do dachów, w których maksymalna odległość między dachem a sufitem wynosi od 0,4 do 2 m; posiada refleksyjną lustrzaną powłokę, która umożliwia skuteczne doprowadzenie światła do wnętrza domu;
- tunel sztywny o długości od 1,7 do 6 m – odpowiedni do dachu, w których maksymalna odległość między nim a sufitem wynosi od 0,9 do 6 m; pokryty wysokorefleksyjną powłoką lustrzaną, która odbija 98% światła, dzięki czemu może ono dotrzeć nawet do bardziej oddalonego pomieszczenia.
Na jakich dachach można zainstalować świetlik tunelowy?
Świetliki dachowe VELUX możesz zainstalować na każdym typie zadaszenia:
- na dachu skośnym (o kącie nachylenia od 15 do 60°) – modele TWF, TWR, TLF i TLR;
- na dachu płaskim (o kącie nachylenia od 0 do 15°) – modele TCF i TCR.
Jeśli szukasz dodatkowego sposobu na doświetlenie pomieszczeń domu z płaskim dachem, warto wziąć pod uwagę montaż okien do płaskiego dachu.
Element dachowy świetlików tunelowych jest wykonany ze szkła hartowanego o grubości 4 mm oraz szyby z powłoką łatwo zmywalną od strony dachu. Świetliki są odporne na działanie warunków atmosferycznych i łatwe w montażu, a ponadto stanowią efektowną dekorację wnętrza.
Gdzie najlepiej zamontować świetlik tunelowy?
Czynniki wpływające na wybór lokalizacji świetlika
Przy wyborze wielkości i liczby świetlików dobrze jest wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym:
- wysokość, wielkość i kształt pomieszczenia (im większy i wyższy pokój, tym więcej świetlików warto zamontować),
- rozmieszczenie mebli i sprzętu domowego (zastanów się, jaki fragment pomieszczenia wymaga doświetlenia – czy zależy Ci na centralnym oświetleniu wnętrza, czy wolisz, by strumień światła padał np. na biurko),
- funkcję pomieszczenia (na korytarzu czy w łazience potrzebujesz więcej światła niż w piwnicy lub garażu),
- kolory oraz faktury ścian, podłóg i sufitu (jasne barwy i gładkie powierzchnie lepiej odbijają światło, dlatego mogą wymagać mniejszego doświetlenia).
Montaż świetlika na południowej stronie dachu
Podczas montażu świetlika tunelowego zwróć też uwagę na jego usytuowanie na dachu. Najkorzystniejszą lokalizacją dla kopuły świetlika będzie południowa strona dachu, która z reguły jest najbardziej nasłoneczniona. Omijaj zacienione miejsca – np. fragment dachu usytuowany w pobliżu wysokich budynków lub pod koroną drzew.
Montaż świetlika tunelowego wymaga wejścia na dach i wywiercenia otworów w suficie, dlatego do jego instalacji warto zatrudnić fachowca (w tym celu znajdź rekomendowanego wykonawcę VELUX w swojej najbliższej okolicy). Tunel powinien być poprowadzony do sufitu najkrótszą i najprostszą możliwą drogą – dzięki temu do wnętrza wpadnie więcej światła. Jeżeli wybrałeś świetliki z tunelem elastycznym, pamiętaj, by był on maksymalnie naciągnięty.
Dowiedz się więcej: Dachowy świetlik tunelowy – jak go zamontować?
Świetliki tunelowe jako element dekoracyjny i źródło oszczędności
Dodatkowe funkcje świetlików dachowych
Świetliki dachowe tunelowe to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie, które nie generuje dodatkowych kosztów w trakcie eksploatacji. Dzięki nim rzadziej korzystasz ze sztucznego światła (po zmroku lub w pochmurne dni), a to oznacza niższe rachunki za prąd. Z kolei wieczorem z łatwością możesz przekształcić świetlik dachowy w lampę – wystarczy, że zdecydujesz się na montaż energooszczędnego zestawu elektrycznego oświetlenia LED.
Czytaj też: Dachowe świetliki tunelowe – jaki jest ich koszt?
Poszukujesz dobrego producenta świetlików dachowych? Sprawdź szeroką ofertę VELUX i rozświetl wnętrze swojego domu!