Okna kolankowe – więcej naturalnego światła na poddaszu
Zalety i montaż okien kolankowych
Łączenie okien połaciowych z oknami kolankowymi dla lepszego oświetlenia
Rodzaje okien pionowych do ścian kolankowych
Mamy do wyboru różne rodzaje okien pionowych przeznaczonych do montażu w ściance kolankowej - dostępne w wersji uchylnej VELUX VFE lub VELUX VFA i VFB w technologii drewnianej oraz w wersji uchylnej VELUX VFE lub VELUX VFA i VFB w technologii drewnianej oraz w wersji nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU.
Te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, gdzie potrzebne są okna dachowe odporne na wilgoć . Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musimy pamiętać, że okna kolankowe muszą pasować rozmiarem do wybranych przez nas okien połaciowych, a także ważna jest wysokość ścianki kolankowej, w której chcemy je zamontować.
Wytyczne dotyczące montażu okien kolankowych
Stosuje się je przy dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni ze ścianką kolankową nie niższą niż 85 cm. Musi być one zamontowane w połączeniu z oknem połaciowym i zespolone ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym.
Montaż okien kolankowych powinien wykonać dekarz lub przedszkolny montażysta. Otwór pod okno kolankowe powinien być zawsze o 2-3 cm szerszy z obydwu boków.
W przypadku, jeśli ścianka kolankowa jest naprawdę wysoka, możemy zastosować np. dwa okna pionowe. Nada to pomieszczeniu wyjątkowości i zapewni więcej naturalnego światła. Wówczas należy połączyć je ościeżnicami i umiejscowić jedno nad drugim.