Projektowanie domu a budżet
Budżet to kolejna ważna kwestia, którą powinieneś zaplanować przed ostatecznym zleceniem projektowania domu lub zakupieniem gotowego projektu. Szczególnie jeśli w grę wchodzi kredyt. Pamiętaj, że na ostateczną cenę zarówno projektu, jak i domu wpływa wiele kwestii. Im większa i bardziej skomplikowana bryła, tym wyższy koszt budowy. Przy zakupie projektu cena wzrasta z kolei wraz z liczbą modyfikacji nanoszonych na pierwotny szkic.
Zastanawiasz się, czy wybrać dom parterowy, czy piętrowy? Jeśli wśród przyszłych domowników są osoby z niepełnosprawnościami lub starsze, zdecydowanie lepiej sprawdzi się projekt, który nie zakłada budowy wyższej kondygnacji. Ale jeżeli nie ma przeciwwskazań, warto postawić na niewielki budynek piętrowy o zwartej bryle i prostym dachu dwuspadowym. Będzie on znacznie tańszy w budowie – głównie ze względu na mniejszą powierzchnię dachu, który jest jednym z najdroższych elementów. Piętrowe domy tanie w budowie pozwolą również oszczędzać na eksploatacji, ponieważ będą lepiej trzymały ciepło z ogrzewania.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem są domy energooszczędne lub pasywne, w przypadku których co prawda koszty budowy są większe, ale zastosowane rozwiązania pozwalają na znaczne oszczędności w przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na taki nowoczesny budynek z poddaszem, koniecznie postaw na nasze okna dachowe. Posiadają one energooszczędny pakiet trzyszybowy. Dzięki temu zyskasz:
- ciszę – dzięki zamknięciu okna z łatwością odgrodzisz się od wszelkich dźwięków z zewnątrz (nawet od ulewnego deszczu),
- przejrzysty widok – szyba, dzięki specjalnej powłoce łatwozmywalnej, samodzielnie oczyści się pod wpływem promieniowania UV i deszczu,
- oszczędności – dzięki wysokiemu poziomowi poziom izolacyjności cieplnej zużyjesz mniej energii i tym samym zapłacisz niższe rachunki.