Projekty domów drewnianych z poddaszem – naturalny surowiec i nowoczesne rozwiązania

W Polsce wciąż najpopularniejsza jest tradycyjna technologia budowy domu – z betonu komórkowego lub cegły. Mimo to niemal we wszystkich częściach kraju można zobaczyć wyróżniające się na tle standardowych budynków domy drewniane. Podobają Ci się konstrukcje szkieletowe? Zastanawiasz się, czy warto budować dom w takiej technologii? Zobacz, dlaczego warto zwrócić uwagę na  projekty domów drewnianych z  poddaszem użytkowym.

Choć obecnie w polskim budownictwie dominują domy murowane, to właśnie drewno jest surowcem, który wykorzystywano przy stawianiu domów przez setki lat. Parametry i właściwości drewna stosowanego do budowy domów bardzo się zmieniły. Dzięki nowym technologiom zastosowanie drewna konstrukcyjnego jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale przede wszystkim niesie za sobą mnóstwo innych korzyści. Dzięki drewnianej konstrukcji domy są trwałe i odporne na zniszczenia.

Chcesz się dowiedzieć, jak wybrać odpowiedni projekt domu? Zobacz w naszym poradniku, na czym polega projektowanie domu, i sprawdź, co warto wiedzieć, zanim kupisz gotowy projekt.

Projekty domów drewnianych z poddaszem użytkowym

Domy drewniane – projekty, dzięki którym można stworzyć ponadczasowe konstrukcje

Jakie korzyści może nieść za sobą budowa domu drewnianego? Przekonaj się, że technologia szkieletowa może być idealna dla Ciebie:

  • Nowoczesne domy drewniane zapewniają zdrowy mikroklimat

Drewno, w przeciwieństwie do betonu komórkowego lub cegły, posiada zdolność do samoregulowania wilgotności. Dzięki temu ściany oddychają – pozwalają przenikać parze wodnej. W efekcie w domu zawsze panują zdrowe warunki, które w połączeniu z odpowiednio dobraną izolacją cieplną decydują o bardzo wysokim komforcie przebywania w budynku.

  • Domy z drewna można zbudować w krótkim czasie

Konstrukcje domów szkieletowych stawia się bardzo szybko. Budowa domu od postaw może potrwać zaledwie trzy miesiące. Jeśli dodatkowo wybierzesz gotowe projekty domów drewnianych całorocznych z prefabrykatów, sama budowa zajmie kilka dni. Nie będziesz się także musiał martwić wykonaniem czasochłonnego i dużego fundamentu. Domy drewniane są lekkie, w związku z czym nie stanowią aż tak dużego obciążenia dla podłoża.

  • Nowoczesne domy drewniane można budować zimą

Budowa domu drewnianego odbywa się na sucho. Drewno wykorzystywane przy stawianiu konstrukcji jest wcześniej dokładnie przygotowywane i suszone. Nie wymaga także stosowania żadnych mieszanek cementowych. W związku z tym nie trzeba uzależniać prac budowlanych od temperatury powietrza.

  • Domy drewniane można łatwo przebudować 

Jeśli po kilku latach uznasz, że Twój dom potrzebuje powiększenia lub zmiany układu pomieszczeń, drewniana konstrukcja będzie bardzo łatwa w przebudowie. Drewniane ścianki działowe można łatwo zburzyć i postawić na nowo.

  • Budowa domu z drewna jest ekologiczna

Wybór drewna konstrukcyjnego z certyfikowanych upraw sprawia, że budowa domu szkieletowego ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż stawianie konstrukcji z cegły i betonu. Drewno jest też surowcem naturalnym, odnawialnym i organicznym, który nie pozostawia śladu węglowego.

Domy z drewna – cena. Czy budowa takiego domu jest opłacalna?

Z pewnością bardzo ważną dla Ciebie kwestią jest także cena domu drewnianego. Projekty domów drewnianych z poddaszem są tańsze od domów murowanych. Oczywiście ostateczny koszt zależy m.in. od powierzchni budynku i stopnia skomplikowania konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że dom drewniany szkieletowy jest często zamawiany u jednego producenta. Dzięki temu od razu znasz całościową cenę budowy konstrukcji.

Bardzo ważne jest także to, że domy drewniane pozwalają obniżyć koszty eksploatacji budynku. Połączenie wysokiej paroprzepuszczalności z bardzo dobrą izolacją cieplną sprawia, że możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Chcesz się dowiedzieć więcej o szukaniu oszczędności w trakcie budowy? Przeczytaj nasz poradnik Domy tanie w budowie.

Nowoczesne domy drewniane
Projekty domów drewnianych

Projekty domów z drewna – jak stworzyć budynek dopracowany w najmniejszych szczegółach?

Spodobała Ci się wizja wyboru projektu domu z drewna? Pora zastanowić się nad kilkoma najważniejszymi elementami budynku, które będą miały wpływ zarówno na wygląd domu, jak i na jego ergonomię:

  • Elewacja a nowoczesne domy drewniane

Ściany zewnętrzne domów szkieletowych mogą nawiązywać do konstrukcji drewnianych lub przypominać tradycyjne domy murowane. Elewację można bowiem otynkować, obłożyć deskami lub obmurówką ceglaną (klinkierową, silikatową lub licową). Innym rozwiązaniem jest montaż płyt PVC lub siding elewacyjny.

  • Dach w projektach domów drewnianych z poddaszem użytkowym

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, możesz wykonać standardową konstrukcję dachu z drewnianych bali, belek, krawędziaków, łat i desek, które są zbijane na placu budowy. Innym rozwiązaniem jest wybór więźby prefabrykowanej, która będzie szybsza w budowie. Przy projektowaniu dachu do domu z poddaszem użytkowym, zwróć uwagę na skosy i wysokość ścianki kolankowej. Aby łatwo zaaranżować przestrzeń, pamiętaj, że poddasze z:

  • niską ścianką powinno mieć ostre skosy,
  • wysoką ścianką może mieć łagodniejsze skosy.

Okna w domu drewnianym z poddaszem

Okna na poddaszu mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny domu. Zastanów się więc, jak dobrać okna, by pasowały do interesującej Cię elewacji oraz dachu. Weź pod uwagę także to, że okna dachowe są często jedynym źródłem naturalnego doświetlenia poddasza (inne to np. dachowe świetliki tunelowe) i mają wpływ na utrzymanie ciepła na poddaszu.

Projekty domów drewnianych z poddaszem użytkowym – jakie okna wybrać?

Aby wybrać odpowiednie okna na swoje poddasze, zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. Skoro przy konstrukcji budynku chcesz postawić na drewno, to czemu by nie wykorzystać tego materiału także w tym przypadku? Do wyboru masz dwa rozwiązania. Sprawdź:

  • Okna drewniane – sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu na poddaszu. Gwarantują wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, a w połączeniu z odpowiednimi szybami zapewniają bardzo dobre właściwości izolacyjne.
  • Okna drewniano-poliuretanowe – sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których jest dużo wilgoci – np. łazience lub kuchni.

Dobre okna dachowe powinny być przede wszystkim energooszczędne. Nasze unowocześnione okna VELUX posiadają energooszczędny pakiet 3-szybowy, który zapewnia bardzo dobre warunki termiczne. Bardzo ważne jest także to, by na oknach można było zamontować produkty komplementarne – np. markizy, rolety czy moskitiery. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu komfort przebywania na poddaszu wzrośnie jeszcze bardziej. Za pomocą rolet – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – będziesz swobodnie kontrolować światło. Natomiast dzięki moskitierom nie będziesz się musiał obawiać owadów wpadających na poddasze w upalne wieczory.

Mężczyzna wyglądający przez okno dachowe VELUX

Przy wyborze okien zastanów się także, gdzie dokładnie na poddaszu będą się znajdować i jak zamierzasz je otwierać. To wszystko będzie mieć później wpływ na wygodę korzystania z poddasza:

  • Wysokość umieszczenia okna dachowego – jeśli dolna krawędź okna znajduje się na wysokości 80-130 cm od podłogi, wybierz okna z górnym otwieraniem. Okna z dolnym otwieraniem sprawdzą się wtedy, gdy ich dolna krawędź będzie umieszczona 130-150 cm nad podłogą.
  • Meble a okna – jeśli zamierzasz ustawić meble bezpośrednio pod oknem (np. biurko), wybierz okno z górnym otwieraniem.

Wybór projektu domu drewnianego z poddaszem użytkowym może się okazać pierwszym krokiem do stworzenia prawdziwego domu marzeń. Nowoczesne domy drewniane mają bowiem bardzo dużo zalet ekonomicznych, a ich budowa jest dodatkowo ekologiczna. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, tak i w domach drewnianych bardzo ważne jest przemyślenie samej konstrukcji i kilku najważniejszych elementów – w tym elewacji, dachu i okien.