Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem – który projekt wybrać?

Dom parterowy czy piętrowy? Z poddaszem użytkowym, a może całym piętrem? Jeśli planujesz budowę domu, z pewnością przejrzałeś już mnóstwo projektów, co wcale nie oznacza, że zdecydowałeś się już na konkretny rodzaj budynku. W podjęciu decyzji, jaki dom wybrać, pomoże Ci przygotowane przez nas porównanie.

Domy parterowe z poddaszem użytkowym od lat są najchętniej wybierane przez osoby planujące budowę domu. Ostatnio do łask wracają jednak domy parterowe z dachem kopertowym, a także małe i ekonomiczne domy parterowe. Który dom tańszy – parterowy czy z poddaszem? Jak wypada porównanie kosztów domu parterowego czy piętrowego? Czytaj dalej i podejmij świadomą decyzję dotyczącą Twojego przyszłego domu.

Rodzina w domu parterowym

Dom parterowy czy piętrowy – koszty, wady i zalety obu projektów

Jeśli posiadasz rodzinę i rozważasz budowę domu, pytanie: parterowy czy piętrowy?, zapewne często pojawia się w Twoich rozmyślaniach podczas przeglądania gotowych projektów domów. Zacznij od ustalenia swoich priorytetów i sprawdź, czy pokrywają się one z cechami domów parterowych, czy piętrowych.

Domy parterowe

Domy parterowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają tylko jeden poziom. Do zalet takich budynków należą m.in. szybsza budowa i tańsza konstrukcja (ponieważ nie ma konieczności wykonywania stropu nad parterem czy schodów prowadzących na górę). Dla rodzin z małymi dziećmi lub wielopokoleniowych (mieszkających z seniorami) dużą zaletą domów parterowych jest brak schodów – wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie, co zapewnia wygodniejsze poruszanie się.

Jedną z głównych wad domów parterowych jest konieczność ograniczenia się do niewielkiego metrażu lub posiadania przestronnej działki. Każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu oznacza bowiem mniejszą przestrzeń na zewnątrz. Jeśli więc budujesz dom w okolicy, w której ceny działek są wysokie, budowa domu parterowego może nie być tak opłacalna, jak domu z dodatkową kondygnacją.

Innym minusem jest spora szerokość domu parterowego, która generuje wyższe koszty ogrzewania oraz budowy fundamentów i dachu (które w tym przypadku mają większą powierzchnię). W szerokich budynkach może się również pojawić problem z dostępem do światła słonecznego w przypadku niektórych pomieszczeń pozbawionych okien (np. korytarzy, łazienek, spiżarni umieszczonych w centralnej części domu). W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc dachowe świetliki tunelowe VELUX, które zapewnią odpowiednią ilość naturalnego światła.

Domy piętrowe

Domy z piętrem (jednym lub kilkoma) mają powierzchnię użytkową rozłożoną na kondygnacje, tak więc można je wybudować na znacznie mniejszej działce. Dach i fundamenty mają wówczas mniejszą powierzchnię niż w parterowym budynku o takiej samej powierzchni użytkowej, więc koszt ich budowy również się zmniejsza. Dom piętrowy łatwiej jest także ogrzać w porównaniu z domem parterowym ze względu na bardziej zwartą bryłę budynku. Dodatkowymi atutami są możliwość zainstalowania balkonu i fakt, że pomieszczenia na obu kondygnacjach mają tę samą kubaturę (w odróżnieniu od domu z poddaszem użytkowym, o czym wspomnimy później).

Do wad domu piętrowego można zaliczyć konieczność zainstalowania schodów oraz wykonania stropu nad parterem, a także zwiększoną powierzchnię elewacji, co podnosi koszty budowy. Ponadto dom piętrowy może być niewygodny w użytkowaniu dla domowników, którzy mają problemy z chodzeniem.

Dom parterowy z oknami dachowymi VELUX
Dom z poddaszem użytkowym z oknami dachowymi VELUX

Dom parterowy czy z poddaszem – który tańszy?

Jeśli wiesz, że dom parterowy czy piętrowy to nie są rozwiązania dla Ciebie, zastanów się nad najpopularniejszym typem budynku w Polsce – domem z poddaszem. Do zalet tego rozwiązania należy niższy koszt budowy w porównaniu do domu parterowego (o 10%), a także do domu piętrowego (ze względu na mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, ocieplenia i tynków). Na poddaszach panuje przytulna atmosfera, którą zapewniają skosy, dlatego wielu właścicieli domów z poddaszem decyduje się na stworzenie tam przestrzeni sypialnianej.

Na klimat poddasza wpływa dobry dostęp do naturalnego światła dzięki oknom dachowym (np. VELUX) i innym elementom, które znacznie lepiej niż okna elewacyjne doświetlają pomieszczenie, np.:

  • zestawy VELUX kombi – dwa okna dachowe połączone w poziomie gwarantujące lepszy widok,
  • balkon dachowy – który pozwoli Ci spełnić marzenie o własnym balkonie bez konieczności przebudowy domu,
  • okno balkonowe – przeznaczone do balkonów na poddaszu, zapewniające więcej światła i świeżego powietrza,
  • elementy doświetlające – dodatkowe okna montowane w ściance kolankowej lub w połaci dachu poniżej okna dachowego, co daje jeszcze lepszy widok na okolicę i dostęp do światła dziennego.

Wadą domów z poddaszem jest mniejsza kubatura pomieszczeń w porównaniu z domami parterowymi czy piętrowymi. Skosy zmniejszają powierzchnię użytkową, ale wystarczy dobrze przemyśleć, jakie pomieszczenia mają się znaleźć na poddaszu, by nie stanowiło to problemu. W przypadku sypialni może się okazać wystarczająca nawet powierzchnia ograniczona skosami.

Wiesz już, jakie są cechy domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym. Wybierz odpowiedni projekt i zadbaj o to, żeby w Twoim przyszłym domu panował dobry klimat – również dzięki produktom VELUX.