Innym minusem jest spora szerokość domu parterowego, która generuje wyższe koszty ogrzewania oraz budowy fundamentów i dachu (które w tym przypadku mają większą powierzchnię). W szerokich budynkach może się również pojawić problem z dostępem do światła słonecznego w przypadku niektórych pomieszczeń pozbawionych okien (np. korytarzy, łazienek, spiżarni umieszczonych w centralnej części domu). W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc dachowe świetliki tunelowe VELUX, które zapewnią odpowiednią ilość naturalnego światła.
Domy piętrowe
Domy z piętrem (jednym lub kilkoma) mają powierzchnię użytkową rozłożoną na kondygnacje, tak więc można je wybudować na znacznie mniejszej działce. Dach i fundamenty mają wówczas mniejszą powierzchnię niż w parterowym budynku o takiej samej powierzchni użytkowej, więc koszt ich budowy również się zmniejsza. Dom piętrowy łatwiej jest także ogrzać w porównaniu z domem parterowym ze względu na bardziej zwartą bryłę budynku. Dodatkowymi atutami są możliwość zainstalowania balkonu i fakt, że pomieszczenia na obu kondygnacjach mają tę samą kubaturę (w odróżnieniu od domu z poddaszem użytkowym, o czym wspomnimy później).
Do wad domu piętrowego można zaliczyć konieczność zainstalowania schodów oraz wykonania stropu nad parterem, a także zwiększoną powierzchnię elewacji, co podnosi koszty budowy. Ponadto dom piętrowy może być niewygodny w użytkowaniu dla domowników, którzy mają problemy z chodzeniem.