Dom dla singla – na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu

Dom dla singla to nie jest oksymoron. Każdy, kto tylko ma taką chęć i możliwości, może sobie pozwolić na budowę własnych 4 ścian. Śmiało buduj więc dom dla jednej osoby. Projekt nie powinien być bardzo złożony – bo też nie ma takiej potrzeby. W przypadku domu dla singla postaw na sprawdzone i inteligentne rozwiązania. W ten sposób zdejmiesz z siebie np. konieczność pamiętania o niektórych czynnościach.

Zauważyłeś, że świat się zmienia? Jesteśmy coraz bardziej eko, filozofia work life balance szturmem podbiła salony, a dom wolnostojący przestał być domeną jedynie dużych rodzin. Obecnie nie tylko one wybierają dom zamiast mieszkania. Coraz chętniej decydują się na to także single. Wybór projektu domu dla singla różni się jednak od projektu domu dla rodziny wielodzietnej. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i co zrobić, by ten dom był przyszłościowy.

Przeczytaj też:

Rolety zewnętrzne na oknach dachowych VELUX w przykładowym domu dla singla

Domy dla singli – czy to rozwiązanie ma sens?

W świecie opartym na stereotypach utarło się myślenie, że singiel raczej nie stanie przed wyborem: mieszkanie w mieście czy dom pod miastem. Na szczęście otaczająca nas rzeczywistość – dokładnie tak jak nasza firma – idzie z duchem czasu. A skoro tak, to chętnie odpowiemy na pytanie, czemu single coraz częściej decydują się na budowę domu i dlaczego jest to naprawdę dobry pomysł. Pomysł na dom dla singla wynika np. z chęci:

  • odpoczynku od zgiełku miasta,
  • posiadania bazy wyjazdowej,
  • częstszego i nieskrępowanego przebywania na łonie natury.

Co ciekawe, na dom dla singla poza miastem decydują się również osoby, które mają własnościowe mieszkania w mieście! Po prostu chcą móc bez problemu i w każdej chwili zmienić otoczenie. Co jeszcze, poza tą swobodą, zyskuje ktoś, kto zdecyduje się na dom dla jednej osoby?

Przykładowe korzyści z domu dla singla to:

  • własna, prywatna przestrzeń,
  • niższe koszty budowy (wynikające z mniejszego metrażu),
  • większa decyzyjność w zakresie wyglądu domu niż przy zakupie mieszkania,
  • możliwość późniejszej adaptacji (jeśli potrzeby się zmienią).

Przeczytaj także:

Dom dla dwojga – jaki projekt wybrać?

Dom dla singla. 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu

Jeśli zdecydowałeś się wybudować dom dla jednej osoby, to podczas wybierania projektu zwróć uwagę na:

1. Mały metraż

Zwykle poniżej 100 m2. Tyle wystarczy, by stworzyć komfortową przestrzeń na co dzień. Duży dom może przytłaczać i generować wiele niepotrzebnych obowiązków.

2. Jedna dodatkowa sypialnia

Dla gości, który z pewnością raz na jakiś czas przyjadą w odwiedziny. Dodatkowy pokój zapewni prywatność i wygodne noce bez spania w jednym łóżku lub na niewygodnej rozkładanej kanapie

Kuchnia dla singla
Okna kolankowe VELUX na poddaszu w domu dla singla

3. Brak podpiwniczenia

To oczywiście zależy od Twoich upodobań i preferencji, ale w domu dla jednej osoby piwnice często są zbędne. Możesz więc zaoszczędzić i wybrać dom dla singla bez podpiwniczenia.

4. Pomieszczenia gospodarcze

O ile z piwnicy możesz śmiało zrezygnować, o tyle pomieszczenie gospodarcze na pewno Ci się przyda. Umieścisz tam wszystkie urządzenia, które nie wyglądają zbyt ładnie, a są konieczne do funkcjonowania w domu wolnostojącym. Możesz też wykorzystać je jako pralnię czy suszarnię – w ten sposób, nawet jeśli zaskoczą Cię goście, spokojnie schowasz pranie w zamkniętym pomieszczeniu.

5. Garaż

Własny dom to jeden ze sposobów manifestacji swojej niezależności. Samochód jest drugim z nich. Jeśli więc jesteś osobą zmotoryzowaną lub planujesz nią zostać, garaż na pewno będzie dobrym i wygodnym pomysłem.

Co zrobić, by zbudować tani dom dla singla na lata?

Wiemy, że życie lubi zaskakiwać, dlatego podpowiadamy, co wziąć pod uwagę podczas planowania i budowy domu dla singla, aby służył przez lata:

  • Projekt z użytkowym poddaszem do adaptacji

Jeśli dom dla singla ma być jedynie tymczasowym rozwiązaniem, zdecyduj się na projekt domu z poddaszem do adaptacji. Początkowo nie musisz go wykańczać i w ogóle z niego korzystać. Z czasem jednak otworzy wiele możliwości aranżacyjnych.

  • Dobrej jakości produkty

Nie ma sensu inwestować ciężko zarobionych pieniędzy w rozwiązania, które trzeba będzie wymieniać za rok, dwa czy pięć. Bo – tak na poważnie – chcesz się bawić w remont nowego domu tak szybko? Wydaje nam się, że nie. Dlatego już na samym początku uwzględnij w swoim budżecie pieniądze na produkty wysokiej jakości. Mowa tu zarówno np. o wełnie mineralnej, o panelach podłogowych czy… farbach.

  • Inteligentne i ekologiczne rozwiązania

Pomogą obniżyć koszty, nawet jeśli zmieni się liczba domowników. Dodatkowo zdejmują one z Twoich barków część drobnych obowiązków. Na przykład nasz system VELUX Active dba o automatyczną wentylację pomieszczeń na podstawie lokalnych warunków pogodowych oraz inteligentnie chroni wnętrze domu przed przegrzaniem.

Okna dachowe VELUX w małej sypialni w domu dla jednej osoby

Przeczytaj także:

Wbrew pozorom wybór jakościowych produktów oraz inteligentnych rozwiązań, które na pozór podnoszą koszt budowy domu, sprawi, że wybudujesz tani dom dla singla. Jak to działa? Tak, jak już powiedzieliśmy. Budujesz dom raz a porządnie – bez perspektywy szybkich remontów.