Dom dla dużej rodziny. O czym pamiętać przy wyborze projektu i budowie?

Zorganizowanie życia dużej rodziny nie należy do najłatwiejszych zadań. A wybranie projektu domu dla dużej rodziny i wybudowanie go – cóż, po prostu wymaga dobrego przemyślenia wszystkich aspektów. Na przykład projekt domu dla rodziny z babcią i dom dla rodziny wielodzietnej mogą różnić się między sobą kilkoma ważnymi założeniami. Jeśli więc jesteś na etapie szukania takiego projektu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, sięgnij po przygotowane przez nas wskazówki.

Wybierasz projekt domu dla dużej rodziny? Zacznij od wypisania sobie jego cech, np. jako projektu dla 6-osobowej rodziny. Dzięki temu będziesz wiedział, czego musisz szukać, w jakich kategoriach projektów się obracać i z czego nie możesz zrezygnować. Taki projekt powinien uwzględniać zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe potrzeby Twojej wielodzietnej czy wielopokoleniowej rodziny, dlatego koniecznie zwróć uwagę na jego powierzchnię, liczbę pokojów, możliwości przebudowy oraz to, czy każdy z członków rodziny będzie miał tam miejsce tylko dla siebie.

Otwarta kuchnia w domu dla 6-osobowej rodziny

Projekt domu dla dużej rodziny – rodzaje

Nie jest tak, że dla dużej rodziny możesz wybrać tylko dom o powierzchni powyżej 200 m2 czy tylko dom parterowy. Wszystko zależy od Twoich możliwości, oczekiwań i… działki, na której będziesz budować dom. Projektu domu dla rodziny z babcią najlepiej szukać na przykład w kategoriach:

  • domy parterowe,
  • domy piętrowe,
  • dom bliźniak, czyli dom dwupokoleniowy z osobnym wejściem.

8 wskazówek, które pomogą wybrać projekt domu dla dużej rodziny

Zadnim podejmiesz decyzję, jaki dom dla 5-osobowej rodziny wybierzesz, zapoznaj się z 9 wskazówkami, które Ci w tym pomogą. W ten sposób łatwiej określisz swój pomysł i plan na nowy dom.

Projekt domu dla dużej rodziny powinien uwzględniać:

1. Duże i funkcjonalne przestrzenie wspólne

Duża rodzina to potrzeba dużej przestrzeni, żeby podczas wspólnych wieczorów czy spotkań rodzinnych każdy znalazł dla siebie wygodne miejsce. Dlatego na przykład w projektach domów dla 5-osobowej rodziny ważną rolę odgrywa otwarta strefa dzienna. Łączy ona kuchnię, jadalnię i salon. Cała rodzina siedzi mniej więcej w zasięgu wzroku i słuchu, a to sprzyja spontanicznym rozmowom, miłemu spędzaniu czasu oraz drobnym przyjemnościom.

2. Wydzielone miejsce do pracy i nauki

Każdy członek rodziny ma swoje potrzeby i zadania do wykonania. Weź więc pod uwagę urządzenie w domu gabinetu. W razie potrzeby ktoś może udać się tam, by w spokoju i ciszy popracować lub pouczyć się do klasówki, jeśli np. inne dzieci w tym czasie głośno się bawią. Takie konkretne miejsce do nauki czy pracy sprzyja koncentracji i ułatwia przestawienie się na wykonywanie czynności wymagających skupienia, myślenia i przyswajania wiedzy. Pamiętaj, żeby można było łatwo w nim zmieniać temperaturę lub po prostu je przewietrzyć. Nasz mózg nie lubi duchoty.

3. Pomieszczenia gospodarcze

Duża rodzina to dużo apetytów do zaspokojenia i wiele rzeczy do przechowywania! Dlatego projekt domu dla 6-osobowej rodziny powinien uwzględniać takie pomieszczenia, jak spiżarnia, kotłownia i garaż. Dzięki temu masz miejsce na schowanie rzadziej używanych rzeczy lub zrobienie zapasów spożywczych.

Salon w domu dla dużej rodziny
Rolety na oknach dachowych VELUX w domu dla dużej rodziny

4. Strefa odpoczynku oddzielona od centrum życia rodzinnego

Są ludzie, którzy lubią odpoczywać w towarzystwie. Są też tacy, który w pełni relaksują się tylko w samotności. Podczas wybierania projektu domu dla dużej rodziny trzeba wziąć pod uwagę obie te potrzeby. Pokoje z zamykanymi na klucz drzwiami oddalone od tętniącej życiem otwartej strefy dziennej czy piętro przeznaczone tylko na strefę prywatną – to pomysły na stworzenie domowej oazy spokoju.

5. Sypialnie dla seniorów na parterze

Jeśli szukasz projektu domu dla rodziny z babcią czy dziadkiem, to pamiętaj o jednym – ich sypialnia musi się znajdować na dole. Wchodzenie po nawet najwygodniejszych schodach będzie sprawiało im trudność albo będzie wymagało pomocy osób trzecich. Zbędny stres i niepotrzebny problem. Dlatego szukaj projektu, w którym na dole jest pokój do zagospodarowania właśnie na sypialnię dla seniorów.

6. Poddasze dla dzieci

To pomysł, który spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dla nich wspinaczka po schodach to jak zdobywanie zamku. Rodzice z kolei – jeśli oddelegują pociechy do swoich pokojów – będą mogli się cieszyć błogim spokojem na dole.

7. Taras i ogród

Ogromną zaletą posiadania własnego domu jest otaczający go ogród. Własna przestrzeń zielona, która o poranku wita świeżą rosą, a wieczorem daje możliwość oddychania rześkim powietrzem. To miejsce relaksu i zabawy dla całej dużej rodziny. Jeśli więc Twoja działka jest mała – zastanów się jednak nad budową domu piętrowego bądź z poddaszem, żeby zostawić miejsce na ogród.

8. Więcej niż jedna łazienka

Niby oczywiste, ale… czy na pewno? Jeśli szukasz projektu domu dla 6-osobowej rodziny, to potrzebujesz minimum dwóch łazienek. I być może osobnego WC. Przy takiej liczbie domowników poranki mogą być prawdziwym wyzwaniem, w końcu wszyscy będziecie się szykować do wyjścia do pracy i szkoły. Więcej łazienek oznacza mniej kolejek do nich i szybsze przygotowanie się do wyjścia.

Przeczytaj także:

Okna dachowe VELUX na poddaszu w domu dla dużej rodziny
Część wspólna salonu w domu dla 5-osobowej rodziny

Dom dla dużej rodziny – o czym pamiętać podczas budowy?

Skoro już wiesz, jak wybrać projekt, to teraz zwróć swoją uwagę na to, jakie rozwiązania wybrać podczas budowy. Dzięki nim zapanowanie nad domem, w którym mieszka duża rodzina, będzie łatwiejsze, a Twój dom bardziej energooszczędny – to bardzo ważne w kontekście wszystkich zachodzących obecnie zmian. W trosce o środowisko warto inwestować w inteligentne systemy, które nie tylko zwiększą oszczędność, ale też będą bardziej ekologiczne, np.:

  • inteligentne okna (zobacz tutaj),
  • ogrzewanie pompą ciepła,
  • fotowoltaika.

Na powyższe rozwiązania możesz się też zdecydować dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste Powietrze. Także nie dość, że Twój dom będzie energooszczędny, to jeszcze masz szansę zaoszczędzić na tych rozwiązaniach.

Dużo informacji, prawda? Dlatego dowiedz się więcej na temat tego, jak zbudować dom, i zrób to z głową!

Dom dla dużej rodziny – znajdź na niego pomysł

Jak widzisz, możliwości jest dużo, ale potrzeb także. Teraz Twoim zadaniem jest przyjrzenie się temu wszystkiemu i połączenie wszystkich planów w spójną całość. Pamiętaj, że w przypadku domu dla dużej rodziny warto wybrać rozwiązania energooszczędne i postawić na dom inteligentny. W ten sposób zdejmiesz ze swoich barków wiele codziennych obowiązków i zyskasz czas dla rodziny.

Wnętrze w domu z widokiem na ogród