Jak zaprojektować biuro w domu, aby kolory wspierały skupienie

0 min czytania
Jasne domowe biuro z dużymi oknami dachowymi, drewnianymi akcentami i stanowiskiem pracy, zaprojektowane tak, aby zwiększyć produktywność i skupienie dzięki naturalnemu światłu.

Planujesz mały remont i zastanawiasz się, jaki kolor ścian do biura na poddaszu będzie pasował najbardziej? Śpieszymy z pomocą i podpowiadamy, które barwy pomogą Ci się skupić lub wręcz odwrotnie – będą powodowały rozdrażnienie, dlatego warto ich unikać we wnętrzach. Przeczytaj nasz krótki poradnik, by wybrać idealny odcień farby, dodatków i mebli.

Kolor ścian w biurze ma bardzo duże znaczenie. Aranżacja gabinetu w domu i dobór odpowiednich odcieni farb na ścianach – ale także dodatków i sprzętów – może wpływać na Twoje samopoczucie, poziom skupienia, a nawet kreatywność w trakcie wykonywania ważnych obowiązków! Poświęć zatem odrobinę czasu i stwórz swoje wymarzone miejsce do pracy w domu zgodnie z psychologią kolorów.

Jak użyć kolorów ścian i rolet, aby zwiększyć skupienie

Czy wiesz, że nie tylko dobra organizacja pracy, lecz także odpowiednio skomponowana kolorystyka w Twoim domowym biurze na poddaszu są kluczem do osiągnięcia sukcesu, awansu i większej kreatywności? Okazuje się, że barwy mają prawdziwą moc, co udowodnili tysiące lat temu Chińczycy, gdy zaczęli przestrzegać zasad feng shui. Otaczanie się konkretnymi barwami czy rzeczami pomagało im uzyskać kontrolę nad własnym życiem i dochodzić do upragnionych celów. Dlatego właśnie, wtórując wschodniej filozofii, warto zwracać uwagę na to, jakie kolory dominują w naszym życiu.

Dobór odpowiednich kolorów, aby zwiększyć kreatywność i produktywność

Abyś mógł skupić się na pracy, pobudzić kreatywność i w pełni wykorzystać własny potencjał, nic nie może Cię rozpraszać, kiedy wykonujesz określone zadania. To ważne szczególnie wtedy, gdy działasz w trybie zdalnym. Jeśli więc i Ty zamieniłeś biuro w wieżowcu w centrum miasta na zaciszny kąt we własnym domu, spróbuj zaaranżować pokój na poddaszu jak najlepiej i zacznij np. od przemalowania ścian. Kolory w biurze powinny być jasne, ciepłe, a zarazem niezbyt nasycone. Delikatne odcienie we wnętrzu pozwolą Ci się lepiej skupić. Dzięki nim Twoje ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze będzie bardziej przytulne. Najlepsze będą zatem beże, jasne brązy, ciepłe szarości, a także piaskowe żółcie, które pobudzają twórcze myślenie.

Ulepsz swoją przestrzeń do pracy za pomocą delikatnych, ciepłych kolorów, które zwiększają kreatywność i skupienie, tworząc produktywne i inspirujące biuro na poddaszu.

Wprowadzenie rolet i dodatków, aby dopasować schemat kolorystyczny

Barwy mogą dominować nie tylko na ścianach. Warto również sprytnie przemycić je w gustownych dodatkach – np. tekstyliach lub kolorowych roletach z serii VELUX Colour by You  (dostępnych aż w 1800 odcieniach). Z naszą wyjątkową kolekcją perfekcyjnie dopasujesz swoją roletę do koloru ścian, narzuty czy kanapy. Przy okazji zaciemnisz okna dachowe i ograniczysz nadmierną ilość promieni słonecznych w pomieszczeniu (np. w południe). Jeśli szukasz innych opcji niż zaciemnienie, to możesz skorzystać z rolet dekoracyjnych (dostępnych w 15 kolorach), by tylko lekko rozproszyć światło, złagodzić je i zapobiec oślepianiu podczas pracy. Delikatne barwy, idealne do stonowanego wnętrza, mają też eleganckie rolety plisowane (dostępne w 20 wzorach i kolorach).

Kolory, których należy unikać w biurze domowym dla lepszej produktywności

W budowaniu sprzyjającego środowiska do pracy w domowym biurze z pewnością nie pomogą barwy zimne. Chłodne odcienie nie stwarzają bowiem przytulnej i bezpiecznej atmosfery, a niektórych mogą nawet rozpraszać. Unikaj też mocnych i bardzo nasyconych barw, które drażnią wzrok.

Czerwony kolor ścian w biurze, a także przygnębiająca czerń, fiolet czy fluorescencyjne odcienie zieleni, różu i pomarańczowego nie są dobrym pomysłem i zdecydowanie nie pasują do przytulnego biura na poddaszu, w którym zaszyjesz się na kilka godzin. Pamiętaj też, że kolory we wnętrzu dobrze oświetlonego gabinetu (sztucznie lub naturalnie) mogą wydawać się mocniejsze niż w rzeczywistości.

Jak łączyć ciepłe kolory i dodatki, aby stworzyć przyjazną przestrzeń do pracy

Architekci, którzy urządzają przestrzenie pracownicze, często dodają do swoich projektów małe detale wprowadzające odrobinę smaczku w nawet najprostsze aranżacje. Te sprytne triki możesz zastosować również w swoim pokoju na poddaszu. Wystarczy, że zgrasz ze sobą odpowiednie kolory i nie tylko użyjesz ich na ścianach, lecz także sięgniesz po barwne dodatki czy meble.

Dodanie zieleni dla spokoju i relaksu

Pomyśl o zielonym akcencie na biurku – np. w formie uroczego kaktusa czy bujnej paprotki. W końcu w trakcie pracy warto choć na chwilę oderwać wzrok od monitora i popatrzeć na kojącą zieleń, która uspokaja i relaksuje. Jeśli zdecydujesz się na zewnętrzną markizę VELUX , będziesz mógł obserwować także to, co dzieje się za oknem. Przezroczysta markiza będzie przepuszczać światło, nie ograniczając widoczności na zewnątrz. Takie rozwiązanie redukuje ilość wpadającego ciepła nawet o 76%. To również sprawdzony patent na upalne lato.

Dopasowanie mebli do kolorów ścian

Innym pomysłem na wprowadzenie przytulności do wnętrza jest dopasowanie mebli do koloru ścian. Jasne barwy będą świetnie współgrać z komodą, szafą czy biurkiem z ciemnego drewna (np. dębu, wiśni, orzecha). Jeżeli wolisz bardziej stonowaną przestrzeń, postaw na skromne akcenty w kolorze szarym, białym, srebrnym czy metalicznym. Mogą to być np. wahadło Newtona na biurko, metalowy pojemnik na długopisy czy gustowna tacka na dokumenty. Takie dodatki sprawdzą się w każdym pomieszczeniu biurowym i będą Ci przypominać, że pomimo iż jesteś w domu, wykonujesz zdalnie czynności służbowe.

Już wiesz, jakich kolorów ścian unikać, które barwy na pewno sprawdzą się w biurze i w jaki sposób łączyć je z dodatkami czy meblami. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli Ci zaaranżować Twój wymarzony kąt do codziennej pracy!

Jeśli szukasz inspiracji, jak udekorować domowe biuro, aby poprawić jego efektywność i komfort, zajrzyj do naszego szczegółowego przewodnika . Dowiesz się, jak odpowiednie dekoracje i ergonomiczne rozwiązania mogą stworzyć idealne środowisko pracy.

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Jak oszczędzać energię i poprawić wydajność domu
Naturalna wentylacja: Popraw komfort wnętrza
Dekoracje wnętrz: Jakie są aktualne trendy?
5 technik poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach
Idealny salon: 7 inspirujących pomysłów na dekoracje i zmianę wystroju