Dokumenty do budowy domu krok po kroku – przewodnik

0 min czytania
Dwie osoby omawiające projekty architektoniczne w kolorowym pokoju pełnym sztuki. | VELUX
Każdy właściciel domu kiedyś stawiał pierwsze kroki w jego budowie. Wiemy, że liczba potrzebnych uzgodnień, pozwoleń, zawiadomień, map oraz rysunków może przytłaczać. Dlatego krok po kroku rozpisaliśmy Ci rozpoczęcie budowy domu oraz jej zakończenie – oczywiście pod kątem potrzebnych dokumentów. Mamy nadzieję, że dzięki temu z łatwością przygotujesz dokumenty potrzebne do budowy domu.

Kluczowe formalności i dokumenty do budowy domu

Pierwszym z etapów budowy domu jest załatwienie wielu formalności i dokumentów. Musisz jednak pamiętać, że sprawy formalne nie kończą się przed właściwą budową – one trwają do samego końca. Warto więc wiedzieć, co i kiedy załatwić. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę, która ułatwi Ci przejście przez cały proces załatwiania dokumentów potrzebnych do budowy domu.

Jak przygotować dokumenty do budowy domu?

Formalności związane z budową domu jednorodzinnego mogą przytłaczać. Wiemy o tym. Pomyśl jednak, że to właśnie dzięki tym wszystkim dokumentom oraz godzinom spędzonym w różnych urzędach będziesz mógł się cieszyć nowym domem i ogrodem.

Liczba formalności zależy m.in. od tego, czy:
  • masz już działkę, czy musisz ją dopiero kupić,
  • kupisz/masz działkę budowlaną, czy rolniczą,
  • kupisz/masz działkę uzbrojoną, czy nieuzbrojoną.

W przypadku kupna, odrolnienia czy uzbrojenia działki formalności oraz dokumentów jest do przygotowania nieco więcej.

Przeczytaj także: Budować czy kupić dom? Wady i zalety obu rozwiązań.

Jakie dokumenty są potrzebne przed rozpoczęciem budowy?

Jeśli wiesz, gdzie i jaki dom chcesz wybudować, musisz zgłosić chęć rozpoczęcia budowy, to teraz sprawdź, czego potrzebujesz, by to zrobić:

  • Mapy: Zasadnicza i do celów projektowych – skorzystaj z usług geodety, mapa jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego.
  • Oświadczenia o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci albo warunki przyłączenia do nich – sporządzone przez architekta i zaopiniowane przez Zakład Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.
  • Plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy (kiedy planu miejscowego nie ma) – w tym celu udaj się do urzędu gminy.
  • Projekt budowlany – przygotowany przez architekta na zamówienie lub kupiony gotowy w wybranej pracowni architektonicznej i zaadaptowany pod Twoje wymagania i działkę.
  • Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy – takie pozwolenie mogą wydać starosta, wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
  • Dziennik budowy – to w nim kierownik budowy będzie prowadził dokumentację całego procesu.
  • Zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych – złożysz je w Wojewódzkim lub Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Kluczowe formalności przy budowie domu krok po kroku

Jeśli zebrałeś już wszystkie powyższe dokumenty do budowy domu i finalnie otrzymałeś zgodę, to jesteś już na ostatniej prostej do załatwienia wszystkich etapów związanych z formalnościami przed budową domu.

Teraz – jeśli masz już potrzebne materiały i ekipę budowlaną gotową do startu prac, musisz jeszcze zgłosić chęć rozpoczęcia budowy. Zawiadomienie powinieneś złożyć:

  • w Powiatowym lub Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego,
  • najlepiej tydzień przed datą rozpoczęcia budowy.
Do zawiadomienia musisz dołączyć:
  • Oświadczenie kierownika budowy, w którym stwierdzi on sporządzenie planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia,
  • Informację o przewidywanych terminach rozpoczęcia i zakończenia robót itp.,
  • Zaświadczenie potwierdzające, że Twój kierownik budowy znajduje się na liście członków właściwej izby samorządu zawodowego.
A gdy załatwisz już to wszystko, czekają na Ciebie kolejne etapy budowy domu.

Ostatnie kroki: Dokumentacja ukończenia budowy domu

Dom stoi, wszystko gotowe do przeprowadzki? Świetnie!

W takim razie czas na ostatnią rzecz związaną z formalnościami przy budowie domu. Aby oficjalnie zakończyć budowę, musisz zgłosić to w miejscowym Powiatowym Nadzorze Budowlanym i złożyć w tym celu stosowne zawiadomienie.

Przygotuj do tego:
  • Oryginał dziennika budowy,
  • Oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę i przepisami,
  • Oświadczenie kierownika budowy o doprowadzeniu terenu budowy do należytego stanu i porządku,
  • Kopię rysunków z projektu budowlanego z naniesionymi zmianami (jeśli takie zaszły),
  • Protokoły badań i testów wszystkich instalacji,
  • Dokumentację geodezyjną,
  • Potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy.
W ten sposób krok po kroku załatwisz wszystkie formalności potrzebne do budowy domu i zaczniesz tworzyć swoje wymarzone miejsce na ziemi!

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Jak niskim kosztem przeprowadzić remont kuchni
Rozważasz remont kuchni, ale martwisz się kosztami? Dzięki naszemu kompleksowemu przewodnikowi będziesz mógł znaleźć rozwiązania, które zapewnią Ci równowagę między niezbędnymi wydatkami a nowym wyglądem kuchni. W łatwy i tani sposób uzyskasz funkcjonalną, wyjątkową kuchnię pełną naturalnego światła. Oto najlepsze wskazówki, jak odświeżyć swoją kuchnię, minimalizując poniesione na to koszty.
Przeczytaj pełny artykuł
Kluczowe etapy planowania domu: wybór odpowiedniego dachu
Wszystko zaczyna się od dachu. Typ dachu definiuje kształt przestrzeni wewnątrz, a dzięki różnym rozwiązaniom okien dachowych można dostosować pomieszczenia do swoich potrzeb i upodobań estetycznych. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje dachów i ich zalety.
Przeczytaj pełny artykuł
Kiedy wymagane jest pozwolenie na remont domu?
W 2017 roku zgłoszono budowę ponad 90 tysięcy domów (dane Głównego Urzędu Statystycznego), a na podstawie danych z ostatnich kilku lat można stwierdzić, że tendencja do stawiania własnych budynków mieszkalnych wzrasta. Budujemy zatem coraz więcej i coraz chętniej. Przepisy prawa budowlanego jednak dość często się zmieniają, dlatego nie zawsze wiadomo, w jakim przypadku faktycznie jest wymagane pozwolenie na budowę. Spieszymy ze wskazówkami.
Przeczytaj pełny artykuł
Wykorzystaj pokoje na poddaszu i zyskaj dodatkowy metraż w domu
Planujesz budowę domu lub już jesteś w trakcie realizacji projektu? Masz w planach skośny dach i pod nim poddasze użytkowe? Jeśli tak, to zobacz nasze praktyczne sugestie jak zaplanować optymalnie przestrzeń i cieszyć się poddaszem użytkowym. Dzięki temu zyskasz nie tylko więcej przestrzeni mieszkalnej, ale także szereg dodatkowych korzyści. Pamiętaj, że odpowiednio wcześnie zaplanowane wykorzystanie poddasza na cele mieszkalne może sprawić, że powierzchnia Twojego domu wzrośnie dwukrotnie, a usytuowane tam pokoje będą pełne naturalnego światła i świeżego powietrza.
Przeczytaj pełny artykuł
Kompletny przewodnik o remoncie poddasza: koszty i planowanie budżetu
Remont poddasza, to szansa na zwiększenie przestrzeni i poprawę efektywności energetycznej domu. Przeczytaj ten przewodnik, aby poznać jego etapy, koszty i rozwiązania, które uczynią Twoje poddasze bardziej funkcjonalnym i przyjaznym do życia.
Przeczytaj pełny artykuł