{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Projekt: Patrycja Zarzycka, Piotr Zarzycki; Zdjęcie: Maciej Lulko

Budynek posiada jedną kondygnację podziemną i dwie nadziemne, drugą kondygnację stanowi poddasze użytkowe. Na parterze znajduje się cześć dzienna – kuchnia połączona z salonem, domowe biuro, łazienka, pralnia oraz wiatrołap. Poddasze zostało przeznaczone na część prywatną - sypialnię inwestorów połączoną z łazienką oraz dwa pokoje córek i łazienkę dla dzieci. W piwnicy znajduje się garaż dwustanowiskowy, pomieszczenia gospodarcze, a także domowe spa z sauną. 

Inwestorzy zdecydowali się na projekt domu z kładką nad kuchnią połączoną z salonem. To rozwiązanie pozwoliło na powiększenie i optymalne wykorzystanie kubatury budynku.  Zaprojektowana w budynku pustka przez dwie kondygnacje podkreślona została linią okien dachowych i kolankowych VELUX przecinającą cały budynek w centralnej części obiektu. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalne doświetlenie wnętrza, doprowadza światło dzienne od strony południowej i zachodniej pomimo głównej ekspozycji strefy dziennej w kierunku północnym. Pozwala także zachować intymność dla mieszkańców. Od zewnątrz okna dachowe zostały wyposażone w elektryczne rolety zaciemniające VELUX, a od wewnątrz okna kolankowe w zaciemniające rolety solarne VELUX. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestorzy mogą kontrolować ilość wpadającego światła i chronić wnętrza przed nagrzewaniem. Dodatkowo system sterowania elektrycznego VELUX został zintegrowany z systemami inteligentnego domu, co umożliwiło np. zaprogramowanie rolet tak, by podnosiły się rano, o wschodzie słońca i opuszczały wieczorem o zachodzie.

Projekt: Patrycja Zarzycka, Piotr Zarzycki; Zdjęcie: Maciej Lulko

Na poddaszu, znajdują się trzy sypialnie oraz dwie przestronne łazienki. W każdym z tych wnętrz zostały zastosowane rozwiązania VELUX – w sypialniach okna dachowe połączone w zestawy z oknami kolankowymi, w łazienkach okna dachowe wykonane z drewna pokrytego odpornym na wodę poliuretanem. Nie wymagają one konserwacji, a dzięki jednolitej konstrukcji nie wnika w nie para wodna. Możliwość kontroli światła zapewniają rolety plisowane, a od zewnątrz przed nagrzewaniem chronią solarne markizy zaciemniające lub zewnętrze rolety zaciemniające. 

Architekci zwracają uwagę, że okna dachowe VELUX umożliwiły uzyskanie bardzo dużych przeszkleń, przy zachowaniu dobrych parametrów technicznych. Inwestorzy zdecydowali się na trzyszybowe okna dachowe, które chronią przed utratą ciepła, a także przed hałasem z zewnątrz.  Dla właścicieli ważne były rozwiązania energooszczędne – w domu zastosowano kondensacyjny kocioł gazowy, wentylację z rekuperacją, wszystkie przegrody zewnętrze mają także wysokie parametry izolacyjności termicznej. Na dachu zastosowano 18 paneli fotowoltaicznych.

Wykorzystane rozwiązania VELUX:
Okno dachowe VELUX (GGL)
Informacje o produkcie
Klapowo-obrotowe okno VELUX (GPL)
Informacje o produkcie
Klapowo-obrotowe okno VELUX (GPU)
Informacje o produkcie

Informacje o projekcie:
Projekt: Dom jednorodzinny 
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: działka: 480 m2, dom: 210 m2 powierzchni użytkowej.
Biuro projektowe: Wytwórnia Pracownia Projektowa, www.wytworniapp.com
Autorzy projektu: Patrycja Zarzycka, Piotr Zarzycki
Rok: 2021
Zdjęcia: Maciej Lulko, foto-ml.pl