Analiza światła dziennego
Analiza światła dziennego powinna uwzględniać lokalizację, jak również uwarunkowania przestrzenne (np. obiekty przesłaniające, transmisję światła przez wybrany typ szkła, grubość przegród zewnętrznych, wewnętrzny podział na pomieszczenia oraz wskaźnik odbicia światła od powierzchni wewnętrznych i umeblowania). Równie ważne jest kształtowanie wewnętrznego układu funkcjonalnego pomieszczeń, o które trzeba zadbać w każdej fazie projektowej.
Na jakość światła dziennego w budynkach duży wpływ ma geometria budynku, struktura fasady, kontekst i otoczenie zewnętrzne.
VELUX Daylight Visualizer to bezpłatne profesjonalne narzędzie do analizy światła dziennego, które pomaga wykonać analizy natężenia i rozkładu światła dziennego w pomieszczeniach wewnątrz budynku z uwzględnieniem powyższych aspektów.
Przedszkole Solhuset w Danii
Podczas prac nad projektem przedszkola Solhuset w Danii, architekci z biura Christiansen&Co (CCO) wykorzystali program VELUX Daylight Visualizer do weryfikacji warunków związanych z oświetleniem naturalnym już we wczesnej fazie projektu.
Umożliwiło im to wprowadzenie modyfikacji w projekcie i istotne zwiększenie ilości światła dziennego i poprawę jego dystrybucji w kluczowych pomieszczeniach, ponieważ wstępna analiza wykazała, że poziomy natężenia światła dziennego byłyby zbyt niskie.
Nie dodając żadnego nowego okna do projektu, architekci wprowadzili szereg drobnych korekt, takich jak położenie okien czy kształt wnęki wokółokiennej, co wpłynęło na prawidłowe doświetlenie światłem dziennym sal i przestrzeni komunikacyjnych budynku, a także lepsze doświetlenie kluczowych obszarów w budynku.