Celem nowych regulacji jest obniżenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynków we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dotyczy to również obiektów użyteczności publicznej.
Nie tylko energooszczędność. Dlaczego?
Liczy się jednak nie tylko energooszczędność, a dowodem na to jest koncepcja Domów Aktywnych opracowana przez międzynarodowe stowarzyszenie - Active House Alliance. Zgodnie z jej założeniami powstał budynek przedszkola „Solhuset” w Hørsholm, 30 km na północ od Kopenhagi. Jest to zintegrowane centrum opieki przedszkolnej o powierzchni 1300 m² dla około 100 dzieci i 30 pracowników.
Stanowi on doskonały dowód na to, że można zaprojektować i wybudować obiekt użyteczności publicznej łączący efektywność energetyczną, dbałość o środowisko i komfort użytkowników. Jest to wizja budownictwa, która może być odpowiedzią na współczesne wyzwania ekologiczne i oczekiwania ludzi. Taki sposób myślenia o budownictwie zyskuje na znaczeniu, gdy uświadomimy sobie, że 90 proc. naszego czasu spędzamy w budynkach – bawiąc się, ucząc, pracując czy odpoczywając. Za zrównoważonym budownictwem, w którym istotną rolę odgrywa odpowiedni klimat wewnętrzny, przemawiają także korzyści zdrowotne.