Wielu z nas jest  miłośnikami skandynawskiej architektury, której ważnym elementem jest naturalne światło, przyczyniające się do dobrego samopoczucia, poczucia szczęścia i witalności. Wielu inwestorów jest również zafascynowana skandynawskim klimatem Hygge i pragną domu lub mieszkania, w którym będą mogli żyć w zgodzie z naturą. W jaki sposób architekt może odpowiedzieć na te potrzeby? Jaka wiedza techniczna może być mu przydatna, aby ułatwić codzienną pracę nad projektem?

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami ArchiTips, aby optycznie powiększyć przestrzeń i doskonale doświetlić wnętrze!

Pokój z widokiem

Jednym z podstawowych elementów, które gwarantują dobre samopoczucie użytkownikom budynków, jest tzw. komfort wizualny warunkowany takimi czynnikami, jak:

  • ilość i jakość naturalnego światła w budynku
  • jakość i dostęp do widoków na zewnątrz
  • jakość otaczającej przestrzeni

Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji to tylko niektóre korzyści wynikające z instalacji okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien obok siebie na wysokości wzroku. Warto zatem przekonać inwestora, że okna zamontowane wysoko w skośnym suficie i brak kontaktu z otoczeniem nie są dobrym rozwiązaniem. 

Łączenie okien dachowych VELUX
Łączenie okien dachowych VELUX

Zasady łączenia okien

W przypadku łączenia okien w zestawy należy mieć na uwadze podstawowe zasady: w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Natomiast w pionie łączymy okna o tej samej szerokości, ale jeśli zależy nam na urozmaiceniu, mogą być one różnej długości. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna zamontowane obok siebie lub w zestawie pionowym.

Już na etapie projektu konstrukcji dachu należy uwzględnić nie tylko szerokość okien, ale również grubość krokwi oraz szerokość rynienek kołnierzy uszczelniających pomiędzy oknami. 


rozstaw krokwi
Rozstaw krokwi należy dobrać tak, by wymiar w świetle między krokwiami był o 4-6 cm większy niż szerokość okna. Wynika to z faktu, że pomiędzy ościeżnicą okna, a krokwiami należy umieścić jeszcze termoizolację, czyli ramę izolacyjną VELUX BDX, a odległość pomiędzy oknami powinna odpowiadać szerokości rynienek odwadniających pomiędzy nimi.

Firma VELUX oferuje szeroki pakiet kołnierzy uszczelniających kombi przeznaczonych do montażu okien w zestawach. Ich elementy wybiera się zależnie od konfiguracji okien. Standardowe odległości pomiędzy oknami w poziomie to 12, 14 lub 16 cm.
zestawy okien dachowych VELUX

Dwa okna obok siebie

Dwa okna VELUX obok siebie mogą być również montowane w rozstawie 18 mm. Wówczas w miejsce kołnierza uszczelniającego KOMBI VELUX należy użyć „bliźniaczy” kołnierz uszczelniający VELUX i krokiew pomocniczą EBY.

zestawy okien dachowych VELUX

Dwa okna jedno nad drugim

W przypadku okien montowanych w pionie dostępne są rynienki o szerokości 10 lub 25 cm, gdy planujemy montaż rolet zewnętrznych na oknach.

zestawy okien dachowych VELUX

Zestaw asymetryczny

Okna dachowe VELUX można też łączyć w zestawy asymetryczne. Jedynymi ograniczeniami liczby okien są wielkość połaci dachu i wyobraźnia projektanta.


Rodzaje rozwiązań

W zestawy można łączyć okna różnych typów i rozmiarów. Możemy  połączyć obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją. To duża zaleta, bo zamknięte okna elektryczne niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie - wyglądają identycznie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pozwala to na optymalizację kosztów całego zestawu, jeśli jest taka potrzeba. 

Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia się na przestrzeń wokół budynku. Jest to bardzo popularne rozwiązanie i daje wyjątkowy komfort wizualny. Otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu.
zestawy okien dachowych VELUX okna kolankowe

Podobnie jest w przypadku okien dachowych, mamy tutaj dużą elastyczność, np.: połączenia okien kolankowych z klapowo-obrotowymi: 

zestawy okien dachowych VELUX okna kolankowe
zestawy okien dachowych VELUX okna kolankowe
zestawy okien dachowych VELUX okna kolankowe
Okna kolankowe oferowane są w różnych wysokościach i szerokościach oraz w trzech sposobach otwierania – uchylne, rozwierne i stałe. Ważne jest by przewidzieć to w projekcie konstrukcji ścianki kolankowej. Później, na etapie budowy może to być trudne, a tym samym kosztowne. Połączenie okna kolankowego z połaciowym jest przygotowane do odprowadzenia wody do rynien po obu stronach zestawu. Projektant powinien jednak zaplanować odprowadzenie rynien do spływów na lewo i prawo od zestawu okien.

Okno balkonowe GEL

zestawy okien dachowych VELUX gel balkon dachowy
Wyjątkowym rozwiązanem jest dwuskrzydłowe okno balkonowe GEL - system elementów okiennych i drzwiowych, tworzący wyjście na balkon. Produkowane są w jednym rozmiarze, ale możemy je też łączyć w zestawy obok siebie pamiętając jednak o tym, że z uwagi na stabilność zestawu nie możemy obok siebie montować dwóch okien rozwiernych obok siebie.

Balkon dachowy GDL

Innym ciekawym rozwiązaniem jest balkon dachowy GDL - dwuskrzydłowe okno do mieszkań na poddaszu, które może być otwarte tworząc balkon. Górna część to uchylne skrzydło otwierające się do kąta 45°, dolna część wysuwa się do pionu z barierkami po bokach.

Bądź na bieżąco - subskrybuj powiadomienia o nowych materiałach!

Może zainteresuje Cię również: