Barometr Zdrowych Budynków
Barometr zdrowych budynków to cykliczny raport badawczy, który podejmuje próbę diagnozy stanu europejskiego budownictwa w wymiarach zdrowia społeczeństwa i zużycia energii. Od 2015 r. raporty pokazują, jak ważne są warunki panujące w budynkach dla jakości naszego życia, a także jak znaczącym wyzwaniem jest zmniejszenie zużycia energii przez budynki odpowiedzialne obecnie za 40 proc. jej konsumpcji w Europie. Barometry podkreślają potrzebę poprawy stanu budynków w celu rozwiązania problemów zdrowotnych i klimatycznych w różnych grupach populacyjnych.
Lepsze budynki to korzyści dla jednostek, społeczeństwa, a także dla całej planety. Cel 11 Zrównoważonego Rozwoju ONZ koncentruje się na zrównoważonych miastach i społecznościach, a raporty „Barometr zdrowych budynków” pokazują, w jaki sposób poprawa stanu budynków może pomóc w osiągnięciu tego celu.
Większość ludności świata mieszka w budynkach zlokalizowanych w miastach i na przedmieściach. Podobna tendencja zauważalna jest Europie. Budynki w Europie, ogólnie rzec ujmując, są stare, nieefektywne i w dużej mierze niezdrowe. W raportach można znaleźć analizy różnych typów budynków i ich nieprawidłowości i niedociągnięć w wielu wymiarach, aby wnioski były pomocne w ustaleniu, jak najlepiej ukierunkować wysiłki na rzecz renowacji i ulepszyć przepisy budowlane. Ostatecznym celem jest zwiększenie wskaźnika renowacji i czerpanie korzyści ze zdrowych i wydajnych energetycznie budynków. W raportach wykorzystywane są dane statystyczne m.in. gromadzone w ramach europejskiego badania warunków życia ludności (UE SILC i EUROSTAT) komentowane przez ekspertów z różnych dziedzin.
Zrównoważone budynki dla klimatu i zdrowia ludzi
Co czwarty Europejczyk mieszka w budynku, w którym jakość powietrza w pomieszczeniach jest bardzo niska, a ponad 30 milionów obywateli Unii Europejskiej cierpi z powodu niewystarczającej ilości światła w domach.
Najnowsza publikacja Barometru Zdrowych Budynków 2024 (Healthy Buildings Barometer- HBB) wskazuje, że koniecznie trzeba podjąć działania na szczeblu unijnym i krajowym, aby tworzyć zdrowe domy, miejsca pracy, szkoły i szpitale.
Od 2015 r. publikacje corocznych Barometrów Zdrowych Domów, umożliwiały śledzenie stanu budownictwa mieszkalnego w Unii Europejskiej (UE) i w Polsce. W nowej edycji poszerzono zakres, obejmując główne typy budynków i, poza mieszkalnymi, odnosząc się także do komercyjnych czy publicznych.
Publikowana VIII już edycja Barometru, została opracowana przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE), wiodący w zakresie efektywności energetycznej budynków w Europie think-tank, przy współpracy z Grupą VELUX. Raport określa potrzebę podjęcia znaczących działań na rzecz zdrowia we wszystkich głównych typach budynków, w tym ich definicję i ramy dla zdrowych, zrównoważonych i odpornych na zmiany klimatu przestrzeni.
Celem ram jest ukierunkowanie działań branży budowlanej w zakresie zapewnienia zdrowych budynków w przyszłości.
Dlaczego poprawa warunków mieszkaniowych jest tak ważna
Osoby narażone na wszystkie cztery zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń są prawie cztery razy bardziej podatne na negatywne skutki zdrowotne w porównaniu z osobami mieszkającymi w zdrowych domach.
- 1,5 mln Polaków uważa, że ich dom jest zbyt ciemny.
- 4,9 mln Polaków jest narażonych na zanieczyszczenie hałasem.
- 1,5 mln Polaków nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego ciepła w swoim domu.
- 4,2 mln Polaków mieszka w zawilgoconych mieszkaniach.
Dobre warunki mieszkaniowe wpływają na poprawę zdrowia
Czas, by przyspieszyć transformację energetyczną
Długoterminowa strategia renowacji budynków
Budownictwo musi przejść gruntowną transformację
Obecnie ponad połowa ludzkości (ok. 3,5 mld ludzi) mieszka w miastach. Co więcej, szacuje się, że wraz we wzrostem populacji, do 2030 r. wartość ta wzrośnie do 5 mld, a do 2050 r. już ok. 70% ludzkości będzie mieszkańcami miast. Jednocześnie sektor budowlany jest określany jako jeden z najbardziej emisyjnych zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Pozostaje nie tylko ogromnym odbiorcą energii, odpowiada również za zużycie wody, wykorzystanie surowców, a także emituje znaczne ilości odpadów.