Życie na przedmieściach: europejski sen
W Europie wielu mieszkańców miast nadal aspiruje do ideału posiadania domu z ogrodem – łączącego zalety życia miejskiego z poczuciem przestrzeni, czystym powietrzem oraz kontaktem z naturą. W latach 1961-2011 wzrost liczby ludności na przedmieściach Europy wyniósł 54% i był zdecydowanie większy niż w przypadku ludności miejskiej, podczas gdy liczba ludności wiejskiej faktycznie zmalała.
Natomiast w Polsce wzrost liczby ludności na przedmieściach wyniósł 22%, ponieważ Polska odnotowywała wyższy poziom rozwoju miast w stosunku do Europy. Tendencja do życia na przedmieściach wynika przede wszystkim z popytu ludności na określoną jakość życia, w połączeniu z ekonomiką mieszkalnictwa i innymi czynnikami stylu życia:
• Przestrzeń: 33% w EU i 43% w PL więcej osób zgłasza niedobór powierzchni na obszarach miejskich w porównaniu do obszarów podmiejskich, a brak powierzchni jest główną przyczyną niezadowolenia z miejsca zamieszkania danej osoby.
• Koszt: koszt mieszkania w Europie na metr kwadratowy jest średnio o 42% wyższy w przypadku obszarów miejskich w porównaniu do obszarów podmiejskich.
• Zanieczyszczenia: 48% w EU i 22% w PL więcej osób zgłasza problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska na obszarach miejskich w porównaniu z obszarami podmiejskimi.
• Hałas: 39% w EU i 36% w PL więcej osób zgłasza problemy związane z hałasem w obszarach miejskich w porównaniu z obszarami podmiejskimi.